04.12.2020
PL EN
18.03.2019 aktualizacja 18.03.2019
Kamil Szubański
Kamil Szubański

Nowy, nieznany wcześniej gatunek boliwijskiej orchidei

Ponthieva boliviensis, fot. Alfredo Fuentes Ponthieva boliviensis, fot. Alfredo Fuentes

Nieznany dotąd gatunek orchidei rosnącej w Boliwii opisali polscy naukowcy. Zasuszone okazy storczyka odnaleźli... między stronami gazet w największym boliwijskim zielniku - National Herbarium of Bolivia w La Paz.

Nowy dla nauki gatunek orchidei nazwano Ponthieva boliviensis, a odkrycia – wraz z boliwijskimi badaczami - dokonali dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego i dr Przemysław Baranow z Uniwersytetu Gdańskiego.

Dr Kolanowska podkreśliła, że pierwsze badania nad florą storczyków w Boliwii prowadzone były już w latach 20. XX wieku. Do dzisiaj stwierdzono występowanie w tym kraju około 1500 gatunków orchidei, ale szacuje się, że ich różnorodność jest znacznie większa.

"Warto zaznaczyć, że około jednej trzeciej storczyków Boliwii to taksony endemiczne, czyli niewystępujące poza granicami tego kraju" – opowiadała PAP badaczka.

Pomysłodawcą przyjrzenia się florze orchidei Boliwii był Przemysław Baranow, a w ubiegłym roku Marta Kolanowska przeprowadziła pierwsze pilotażowe prace w największym krajowym zielniku - National Herbarium of Bolivia w La Paz.

Badaczkę zaskoczyło, że ponad połowa zdeponowanych w herbarium storczykowych zbiorów nie była oznaczona. "Rośliny z terenowymi etykietami nie zostały nawet wyjęte z gazet, w których się suszyły" - wspomina dr Kolanowska.

Ponieważ pracownicy zielnika w La Paz nie mają doświadczenia w badaniu orchidei, zwrócili się do Polaków z prośbą o pomoc w identyfikacji roślin zebranych w regionie Madidi (północno zachodnia Boliwia). Opracowanie flory tego obszaru prowadzone jest od wielu lat przez Missouri Botanical Garden (USA) oraz National Herbarium of Bolivia.

To właśnie w regionie Madidi zebrano nieznany dotąd gatunek storczyka z rodzaju Ponthieva, nazwany Ponthieva boliviensis. Ta epifityczna roślina rośnie w lesie mieszanym, charakteryzującym się obecnością palmy Dictyocaryum lamarckianum. Znaleziono ją niedaleko rzeki Lechemayu, na terenach zajmowanych przez lokalne plemię Leco.

"Jest to niewielka roślina dorastająca do ok. 37 cm wysokości. Jej liście są gęsto owłosione, a kwiaty dość okazałe, białe, z brązowo-różowo zabarwionymi podstawami zewnętrznych i wewnętrznych elementów okwiatu oraz intensywnie zielono-żółtą warżką. Zewnętrzne elementyokwiatu są dodatkowo orzęsione" - opisywała badaczka.

Rodzaj Ponthieva obejmuje około 70 gatunków orchidei rosnących w amerykańskich obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Jednak największa różnorodność gatunkowa występuje w Andach.

"Jeszcze w tym roku w grupie polskich orchidologów wyruszamy w kolejną wyprawę do Boliwii. Wspólnie z lokalnymi naukowcami będziemy kontynuować badania nad różnorodnością storczyków tego kraju. Niewykluczone więc, że odkryjemy kolejne nowe gatunki orchidei" - podsumowała dr Kolanowska.

Dotychczas - razem ze współpracownikami z Gdańska - odnalazła ona i opisała w sumie ponad 200 nowych gatunków storczyków. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020