Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
23.03.2019 aktualizacja 23.03.2019

„Listy do przyjaciela” wyróżnione nagrodą Queen Silvia Nursing Award

Ambasador Królestwa Szwecji Stefan Gullgren (L) i nagrodzona Paulina Pergol (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii w rezydencji ambasadora Szwecji w Warszawie. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 19.03.2019 Ambasador Królestwa Szwecji Stefan Gullgren (L) i nagrodzona Paulina Pergol (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii w rezydencji ambasadora Szwecji w Warszawie. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 19.03.2019

Wymiana tradycyjnej korespondencji między pensjonariuszami domów seniora a wolontariuszami może poprawić stan psychiczny osób starszych. Za ten pomysł o nazwie „Listy do przyjaciela” studentkę I roku pielęgniarstwa Paulinę Pergoł wyróżniono prestiżową nagrodą Queen Silvia Nursing Award (QSNA).

Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii w Polsce wręczono po raz trzeci. Jury konkursu tym razem postanowiło nagrodzić Paulinę Pergoł, studentkę studiów magisterskich pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Uznano, że jej pomysł pod nazwą „Listy do przyjaciela” może przyczynić się do poprawy kondycji psychicznej pensjonariuszy domów seniora.

Paulina Pergoł odbierając nagrodę w Rezydencji Ambasady Szwecji w Warszawie powiedziała, że pomysł na „Listy do przyjaciela” zrodził się z jej własnych doświadczeń.

„Podczas wolontariatu w Kolumbii spotkałam chłopca, który był niezwykle poruszony tradycyjnym listem, jaki otrzymał od rodziny. Jego wzruszenie przypomniało mi o starszych pacjentach, którymi opiekuję się na co dzień. Dla nich również niewielkie gesty zainteresowania oraz kontakt z drugim człowiekiem są bardzo ważne. To zainspirowało mnie do stworzenia projektu skierowanego do pensjonariuszy domów seniora, którzy zwykle są osobami samotnymi, bez rodziny i przyjaciół” – podkreśliła.

Autorka pomysłu „Listów do przyjaciela” ma nadzieję, że dzięki wymianie korespondencji z wolontariuszami seniorzy będą mogli podzielić się swoimi problemami, spostrzeżeniami czy wspomnieniami, co sprawi, że poczują się ważni i docenieni przez młodsze pokolenie.

Krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, członek Komisji Konkursowej dr Ewa Kądalska, przyznała podczas uroczystego wręczenia Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii, że uczucie osamotnienia jest jednym z najpoważniejszych problemów osób starszych.

Aż 3 na 10 seniorów w Polsce – przypomniano podczas uroczystości - doświadcza samotności oraz izolacji. Taki sam odsetek starszych osób deklaruje brak bliskich relacji międzyludzkich.

„W grupie osób w podeszłym wieku znajdują się takie osoby, które nie mają nikogo, z kim mogłyby spędzać wspólnie czas. Projekt Pauliny Pergoł jest więc konkretną odpowiedzią na potrzeby społeczne seniorów i dostrzegamy w nim ogromny potencjał. Długofalowe otoczenie seniorów uwagą, zainteresowanie ich sprawami oraz zachęcenie ich do aktywności społecznej może przyczynić się do poprawy ich jakości życia oraz może zapobiec społecznemu ich wykluczeniu” – tłumaczyła dr Ewa Kądalska.

Podczas uroczystości przypomniano, że w polskiej służbie zdrowia brakuje pielęgniarek. Według rankingu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w naszym kraju przypada 5,2 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców, podczas gdy w Szwajcarii, Danii i Niemczech jest ich kilkakrotnie więcej - od 13 do 18 na tysiąc osób. Tymczasem pielęgniarki – podkreślono - przyczyniają się do poprawy jakości opieki medycznej, dzięki ich pracy rzadziej zdarzają się błędy medyczne i zakażenia szpitalne.

„Pragniemy wzmocnić pozycję zawodu pielęgniarstwa, jako satysfakcjonującego zajęcia oraz atrakcyjnego kierunku rozwoju zawodowego studentów” – powiedział Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover, która po raz trzeci była organizatorem polskiej edycji Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii.

Radziwiłł dodał, że ważne jest kreowanie nowoczesnej jakości opieki nad osobami starszymi oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań we współpracy m.in. z młodymi ludźmi, by poprawić standardy opieki nad seniorami. „Niezwykle cieszy mnie więc fakt, że tylu młodych ludzi chce tworzyć międzynarodową platformę kreatywnych pomysłów opieki nad osobami starszymi” – przekonywał.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii została ustanowiona przez Swedish Care International. Jest ona przeznaczona dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w obszarze pielęgniarstwa geriatrycznego.

Główna nagroda obejmuje stypendium w wysokości 25 000 zł oraz staże u polskich i międzynarodowych partnerów konkursu, którzy są liderami w sektorze ochrony zdrowia. Finaliści konkursu mają również możliwość osobistego odbioru nagrody z rąk Jej Wysokości Królowej Szwecji Sylwii.

Trzecią edycję konkursu objęła patronatem honorowym Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami konkursu są m.in.: Ambasada Szwecji w Warszawie, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Szpital Wolski, Tena, Essity, Medicover, Medicover Senior. (PAP)

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024