12.08.2020
PL EN
25.03.2019 aktualizacja 25.03.2019

Znamy zwycięzców polskiej edycji Konkursu UE dla Młodych Naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uczniowie z Gdyni, Gdańska oraz Warszawy zostali zdobywcami trzech równorzędnych pierwszych nagród w polskiej edycji 31. Konkursu UE dla Młodych Naukowców (EUCYS). We wrześniu będą reprezentować nasz kraj podczas międzynarodowego finału konkursu w Sofii.

Polska edycja konkursu została zorganizowana przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci już po raz 25. Laureaci pierwszych nagród otrzymali po 5,5 tys. zł. Drużyna składająca się z uczniów III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni - Łukasza Gałeckiego, Mateusza Mazurkiewicza oraz Jana Struzińskiego przygotowała projekt techniczny drona stratosferycznego. Antoni Lis z XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie przedstawił z kolei projekt chemiczny "Synteza magnetycznych nośników leków przeciwnowotworowych oraz badanie ich oddziaływania z modelowymi układami błon biologicznych". Natomiast Paweł Sawicki - absolwent III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, który rozpoczął w tym roku studia na Uniwersytecie Gdańskim - przedstawił pracę matematyczną "Hexapawn wydłużony".

Drugie nagrody (po 3,5 tys. zł) trafiły do Piotra Lazarka z Pawłowic, Mileny Malcharek z Krakowa oraz Mariusza Treli z Krakowa.

Jury przyznało również sześć równorzędnych trzecich nagród w wysokości 1,5 tys. zł. Otrzymali je Jaromir Tomasik z Gorlic, Aleksander Bosek, Szymon Cedrowski, Jan Gradoń, Stanisław Hauke oraz Piotr Walczak (wszyscy z Warszawy).

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców organizowany jest już po raz 31. przez Komisję Europejską. Polska edycja organizowana jest od 1994 r. przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Młodym Polakom na finałach międzynarodowych idzie bardzo dobrze - w rankingu zdobywców nagród zajmujemy drugie miejsce, ustępując pod tym względem tylko Niemcom.

Zwycięzcy polskiej edycji konkursu będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowych finałach EUCYS w Sofii. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. 

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ wj/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2020