Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
26.03.2019 aktualizacja 09.04.2019

ESGI 144: matematycy przez tydzień rozwiązywali problemy firm

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak zminimalizować stres pracowników? Jak skutecznie zarządzać energią cieplną budynku? Jak prognozować zjawiska sejsmiczne? Z takimi pytaniami zadanymi przez przedsiębiorstwa zmierzyli się matematycy podczas hackatonu ESGI w Warszawie.

European Study Group with Industry (ESGI144) to matematyczny hackathon - spotkania robocze, podczas których matematycy pokazują, że świetnie umieją rozwiązywać nie tylko abstrakcyjne problemy, ale i rzeczywiste wyzwania, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa.

W tym roku ESGI odbywały się w Warszawie. Matematycy (od studentów studiów doktoranckich po wybitnych profesorów) z różnych krajów europejskich przedstawili przygotowane po kilku dniach intensywnej pracy propozycje rozwiązania problemów biznesowych zdefiniowanych przez cztery działające w Polsce firmy – Fortum, KGHM, One2Tribe oraz RoomSage.

„Są matematycy, którzy potrafią doskonale liczyć, ale w naszej dziedzinie to tylko poboczna umiejętność. Znaczna część matematyków nie zajmuje się obliczeniami przez większość swojej kariery. Matematyka to uniwersalny sposób opisu świata, a matematycy zastanawiają się, jak są połączone obiekty, jakie mają własności. Dlatego błędem jest myślenie, że matematyka może przydać się biznesowi tylko wtedy, gdy trzeba przetworzyć dane. Każdy problem, który wymaga zastanowienia się co, z czym i jak jest powiązane, co z czego wynika, to potencjalnie zadanie dla matematyka” – powiedział Chairman ESGI144 w Instytucie Matematycznym PAN dr Kamil Kulesza.

I tak np. firma One2Tribe zgłosiła projekt opracowania optymalnych scenariuszy minimalizowania stresu pracowników – członków dużych zespołów. Założeniem było to, że maksymalizowana ma być wartość biznesowa pracodawcy, a minimalizowany poziom stresu pracowników. Matematycy przygotowali więc model, który dostarczałby odpowiedzi na pytanie: jak optymalnie zrealizować cele organizacji, a jednocześnie maksymalizować morale pracowników (w tym metodami pozapłacowymi), tak aby byli zaangażowani i chcieli pozostać w firmie.

„Przedstawione rozwiązanie jest modelem, którego poszukujemy. Bardzo podoba mi się to, że otrzymaliśmy ściśle matematyczne rozwiązanie, nieodnoszące się do konkretnego systemu informatycznego. Pierwszy krok, który chciałbym zrobić po otrzymaniu finalnego raportu, to przygotowanie projektu pilotażowego, który sprawdzi model w praktyce. Dlatego liczę, że wkrótce będziemy mogli współpracować na komercyjnych zasadach z osobami z zespołu ESGI, który pracował nad naszym problemem” – skomentował prezes i współzałożyciel One2tribe Wojciech Ozimek.

Z kolei działająca w segmencie energetyki firma Fortum zgłosiła dwa projekty. W jednym z nich badacze opracować mieli model termiczny budynków, który wykorzystywałby informacje spływające w czasie rzeczywistym a także uwzględniał interakcje użytkowników. Celem jego działania miało być zasilanie informacjami inteligentnego systemu sterowania podstacją cieplną, dostarczanie prawie na bieżąco informacji o komforcie termicznym do właścicieli mieszkań oraz stworzenie modelu podziału kosztów ogrzewania pomiędzy właścicieli mieszkań, który będzie adaptował się do realnej dystrybucji temperatury w budynku.

Drugi projekt tej firmy polegał na tym, by zaprojektować model grywalizacyjny, który wykorzystywałby informacje zwrotne od użytkowników do optymalizacji zarządzania energią cieplną w budynku. Z punktu widzenia użytkowników największą korzyścią miały być przede wszystkim mniejsze rachunki za energię cieplną a przy tym model miał uwzględniać także inne elementy: preferencje poszczególnych mieszkańców odnośnie komfortu termicznego, ich cele finansowe, a także świadomość ekologiczną.

Firma RoomSage zgłosiła zaś projekt wyboru najlepszej metody segmentacji klientów hoteli, która pozwoliłaby na tworzenie spersonalizowanych ofert dla tych segmentów, które gwarantują najlepszą wartość w przeliczeniu na kliknięcie w reklamę internetową.

Natomiast projekt zgłoszony przez KGHM dotyczył stworzenia algorytmu umożliwiającego prognozowanie wystąpienia zjawisk sejsmicznych o określonej energii, a także - w oparciu o stworzony algorytm - zbudowania metody selekcji parametrów operacyjnych, pozwalających na prognozowanie zbliżających się i nieuniknionych zjawisk sejsmicznych w określonym czasie.

O projektach poinformowali organizatorzy ESGI w przesłanym PAP komunikacie. 144. edycja ESGI organizowana była w Warszawie przez Instytut Matematyczna PAN przy współpracy z Ambasadą Brytyjską.

„W tegorocznej edycji ESGI projekty dotykały bardzo różnych obszarów matematyki. Niektóre korzystały z całego spektrum dostępnych narzędzi i teorii matematycznych, ale niektóre skupiały się na bardzo wąskich obszarach. Przykładowo w jednym z projektów zgłoszonych przez Fortum bazowano na wykorzystywanych w fizyce modelach matematycznych, modelowaniu przepływu ciepła, równaniach różniczkowych - to bardzo ciekawy kawałek matematyki. Bardzo się cieszę, że projekt ten spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników” – podsumował dr Kamil Kulesza.

Pierwsza edycja ESGI miała miejsce w 1968 r. w Oxfordzie. Dzisiaj każdego roku organizowanych jest przynajmniej kilka tego typu hackathonów. Odbywają się one w różnych krajach europejskich i uczestniczą w nich wybitni naukowcy z dziedziny matematyki, nauk ścisłych i inżynierii – z Wielkiej Brytanii (Oxford, Cambridge), różnych stron świata oraz kraju będącego gospodarzem spotkań. W Polsce jak dotąd odbyły się dwie edycje ESGI.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024