Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
28.03.2019 aktualizacja 28.03.2019

Resort nauki ogłosił listę 500 czasopism, które dostaną wsparcie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Listę 500 czasopism naukowych, które otrzymają wsparcie na podnoszenie jakości, opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureaci konkursu "Wsparcie dla czasopism naukowych" będą w ewaluacji traktowani tak, jak czasopisma, które są już w międzynarodowych bazach.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która weszła w życie 1 października 2018 r., przewiduje nowe zasady ewaluacji badań naukowych prowadzonych w uczelniach i instytucjach naukowych. W przepisach tych kładzie się nacisk na to, by naukowcy publikowali w czasopismach naukowych znajdujących się w międzynarodowych bazach, które ułatwiają naukowcom z całego świata docieranie do tych treści.

Wiele polskich czasopism naukowych, w których publikowali naukowcy, nie było dotąd ujętych w międzynarodowych bazach. Dlatego resort nauki zdecydował, że przeznaczy środki na podniesienie poziomu praktyk wydawniczych. W środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 500 czasopism naukowych, które wygrały w konkursie "Wsparcie dla czasopism naukowych".

Czasopisma te nie tylko otrzymają pieniądze na rozwój, aby usprawnić swoje działanie i móc trafić do międzynarodowych baz, ale również będą już teraz traktowane w ewaluacji jak czasopisma, które w bazach już są. Naukowcy będą więc mogli otrzymać punkty za publikowanie w tych miejscach jeszcze zanim czasopisma te w bazach się znajdą.

Znaczna część wydawnictw, które trzymały wsparcie to wydawnictwa instytucji publicznych. W konkursie np. przyznano środki dla 23 czasopism wydawanych przez UAM, 20 czasopism wydawanych przez Uniwersytet Warszawski, 17 przez UMCS i 16 przez UMK. Na liście jednak są też wydawnictwa prywatne, np. wsparcie uzyskało 9 czasopism wydawnictwa Adam Marszalek, 6 czasopism VM Media sp. z o.o. VM Group sp. komandytowa czy 3 czasopisma Medical Education sp. z o.o.

Resort nauki jeszcze nie ogłosił wysokości środków przyznanych poszczególnym wnioskodawcom. Zależeć to będzie od tego, czy całkowita kwota pomocy de minimis jednemu przedsiębiorstwu nie przekroczy 200 000 euro w ciągu trzech lat.

Lista czasopism dostępna jest na stronie resortu nauki. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024