13.08.2020
PL EN
28.03.2019 aktualizacja 28.03.2019

Łódź/Minister nauki wręczył stypendia uzdolnionym studentom Politechniki Łódzkiej

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas gali wręczenia 12 jednorazowych stypendiów Fundacji Politechniki Łódzkiej dla szczególnie uzdolnionych studentów. Fundatorami stypendiów były współpracujące z uczelnią firmy i instytucje. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 28.03.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas gali wręczenia 12 jednorazowych stypendiów Fundacji Politechniki Łódzkiej dla szczególnie uzdolnionych studentów. Fundatorami stypendiów były współpracujące z uczelnią firmy i instytucje. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 28.03.2019

Dwunastu szczególnie uzdolnionych studentów Politechniki Łódzkiej otrzymało w czwartek stypendia naukowe, które wręczył im minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"To najprzyjemniejsze, co może zdarzyć się ministrowi nauki – spotykam się z młodymi, zdolnymi ludźmi, którzy są przyszłością polskiej nauki, gospodarki, administracji państwowej, a także z przedsiębiorcami, którzy rozumieją, na czym polega społeczna misja biznesu" – podkreślił Gowin.

Dwunastu laureatów kapituła konkursu wyłoniła spośród 68 kandydatów zgłoszonych przez wydziały uczelni. To studenci PŁ posiadający m.in. własny dorobek naukowy – krajowy i międzynarodowy, prowadzący projekty badawcze i aktywni w przestrzeni biznesowej. Stypendia w wysokości 5 tys. zł ufundowała dla nich Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ICT Polska Centralna Klaster, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego i Grupa Pietrucha.

"Sukces – zawodowy i biznesowy - pociąga za sobą odpowiedzialność i obowiązek solidarności. Wierzę, że ci, którzy zostali dziś wyróżnieni, będą o tym pamiętali i za jakiś czas, gdy sami będą ludźmi sukcesu, będą szukali wokół siebie tych, w których warto zainwestować, po to by ten łańcuch solidarności i sukcesu rozwijał się przez pokolenia" – zaznaczył minister nauki.

Nagrody z rąk ministra odebrali: Sebastian Górecki, Stefan Cichosz, Dawid Zawadzki, Adriana Sowała, Damian Kądrowski, Aleksandra Chlebowska, Katarzyna Zielińska, Julia Dominiak, Dominika Raszewska, Mariusz Mąkiewicz, Małgorzata Ostrowska i Jakub Wujek. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości - w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego - Gowin odznaczył także rektora PŁ Sławomira Wiaka.

Podczas briefingu po uroczystości minister nauki zwrócił uwagę, że Politechnika Łódzka jest jedną z 20 uczelni w kraju, które zakwalifikowały się do konkursu na uczelnie badawcze.

"Rozpoczynamy finałową rozgrywkę – wyłonienie uczelni, które będą kształcić na najbardziej elitarnym poziomie w kraju. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez 15-osobową kapitułę, w skład której wejdą wyłącznie zagraniczni, wybitni uczeni, rektorzy, eksperci. Trzymam kciuki za wszystkie 20 uczelni, które startują w konkursie" – zaznaczył.

Gowin dodał, że PŁ jest jedną z tych szkół wyższych, które "rozwijają się bardzo dynamicznie, mają jasną strategię rozwoju i świetnie współpracują z biznesem".

Minister przypomniał także, że 1 kwietnia rozpocznie działalność Sieć Badawcza Łukasiewicz, skupiająca blisko 40 instytutów badawczych.

"Ma ona być matrycą, z której wyrastać będą przełomowe badania, wdrożenia i technologie. Cieszę się, że polskie uczelnie rozwijają się znakomicie i udaje się skumulować potencjał naukowo-technologiczny rozproszony do tej pory między różne instytuty badawcze. Teraz będziemy szukali synergii i jestem przekonany, że ta trzecia co do wielkości w Europie grupa naukowców, zajmująca się wdrożeniami, w ciągu najbliższych paru lat pchnie polską gospodarkę na tory innowacji i nowoczesnych technologii" – podkreślił.

Politechnika Łódzka jest jedyną w Łódzkiem uczelnią techniczną, kształcącą prawie 17 tys. studentów i zatrudniającą 1,4 tys. naukowców.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020