Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.09.2021
PL EN
29.03.2019 aktualizacja 29.03.2019

Prezydent podpisał ustawę o uznawaniu kwalifikacji zawodowych po "twardym" brexicie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prezydent podpisał w czwartek ustawę regulującą niektóre sprawy związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w razie tzw. twardego brexitu - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Regulacje dotyczą m.in. Polaków, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe w Wielkiej Brytanii, a chcą pracować w Polsce.

Projekt ustawy o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ustawa przewiduje możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu.

Przepisy te wejść mają w życie z dniem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE bez zawarcia umowy. W ustawie zapisano, że dzień wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy ogłosi w "Monitorze Polskim" minister właściwy do spraw członkostwa Polski w UE.

Ustawa przewiduje, że zachowają moc wydane przed ewentualnym brexitem decyzje o uznaniu w Polsce kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie. Zachować mają też moc decyzje o uznaniu w Polsce kwalifikacji zawodowych obywateli Wlk. Brytanii (i członków ich rodzin) nabytych w którymś z krajów unijnych.

W ustawie znalazł się przepis dotyczący obywateli Polski i UE, którzy już wystąpili z wnioskiem o uznanie kwalifikacji zawodowych. W przepisach przedłużono okres rozpatrywania tych wniosków poza ewentualny termin twardego brexitu. Ponadto osoby, które rozpoczęły lub rozpoczną pozyskiwanie kwalifikacji zawodowych w Zjednoczonym Królestwie, będą mogły w ciągu 3 lat uzyskać uznanie tych kwalifikacji w Polsce. Nie dotyczy to obywateli Wielkiej Brytanii.

Ustawa przewiduje też, że wydane przed ewentualnym "twardym" brexitem decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy, których stroną jest obywatel Zjednoczonego Królestwa (albo członek jego rodziny), zostaną wygaszone z dniem wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z ustawą mają utracić ważność europejskie legitymacje zawodowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa i członkom ich rodzin. (PAP)

Autorka: Ludwika Tomala

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021