Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
30.03.2019 aktualizacja 30.03.2019

W chińskim grobowcu sprzed 2500 lat odkryto naczynie z całymi jajkami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

We wschodnich Chinach archeolodzy wydobyli z grobowca sprzed 2500 lat słój wypełniony jajkami, z których tylko jedno było stłuczone, zaś pozostałe zachowały się w całości – informuje serwis internetowy China.org.

Odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Archeologii Muzeum Nankińskiego, prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym w prowincji Jiangsu we wschodniej części kraju.

Gliniane naczynie z jajkami zapieczętowane było wieczkiem, dzięki czemu jego zawartość zachowała się w stanie nienaruszonym.

Jak poinformował archeolog Zhou Hengming, naukowcy nie dotykają kruchych skorupek jajek znajdujących się na wierzchu z obawy przed ich uszkodzeniem, a szczegółowe badania znaleziska, w tym określenie liczby jaj w naczyniu, będą prowadzone przy wykorzystaniu aparatury rentgenowskiej.

Według Lin Liugena, dyrektora Instytutu Archeologii Muzeum Nankińskiego, materia wewnątrz jajek z pewnością uległa prawie całkowitemu rozpadowi, ale może uda się pobrać próbki i przeprowadzić badania DNA.

Jajka lub ich skorupy odkrywano w starożytnych grobowcach w Chinach już wcześniej, ale odkrycie naczynia pełnego całych jaj to wyjątkowe wydarzenie.

W 2015 roku na stanowisku w południowych Chinach archeolodzy wydobyli ze starożytnego grobowca sprzed ok. 2000 lat jedno całe jajko, ale jego skorupka rozpadła się po dotknięciu pędzelkiem jego powierzchni przez konserwatora. (PAP)

jot/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021