28.09.2020
PL EN
03.04.2019 aktualizacja 03.04.2019

Prezes Sieci Łukasiewicz: priorytetem zidentyfikowanie kompetencji instytutów

Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotr Dardziński (P) podczas uroczystości inaugurującej uruchomienie w Polsce trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz, 2 bm. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak 02.04.2019 Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotr Dardziński (P) podczas uroczystości inaugurującej uruchomienie w Polsce trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz, 2 bm. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak 02.04.2019

W najbliższych tygodniach priorytetem będzie dla mnie zidentyfikowanie najważniejszych wspólnych kompetencji instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz - powiedział PAP prezes tej instytucji, Piotr Dardziński. Kolejnym celem będzie przygotowanie oferty dla przedsiębiorców - dodał.

Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczęła działalność 1 kwietnia. Włączono do niej 38 instytutów badawczych, z których większość podlegało Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla polskiej gospodarki i strategii rozwoju państwa. Działalność sieci koordynuje Centrum Łukasiewicz z siedzibą w Warszawie; na jej prezesa został powołany w poniedziałek dotychczasowy wiceminister nauki Piotr Dardziński.

W poniedziałek i wtorek odbyło się w Warszawie spotkanie wszystkich dyrektorów i części pracowników instytutów działających w ramach Sieci, w którym wziął udział jej prezes - Piotr Dardziński. Zapytany przez PAP o priorytety działalności w najbliższych tygodniach prezes wskazał "zidentyfikowanie najważniejszych wspólnych kompetencji instytutów działających w jej ramach".

"Myślę, że bardzo mocno wybrzmiało w czasie spotkania z dyrektorami zagadnienie elektromobilności. Są instytuty, które są w stanie konstruować napędy, inne różnego rodzaju oprzyrządowanie związane z funkcjonowaniem elektrycznych pojazdów - nie tylko autobusów, ale też np. samochodów dostawczych" - powiedział. Dodał, że duża grupa instytutów jest także aktywna w obszarze kosmicznym, chemicznym i biotechnologicznym.

Jako drugi priorytet Dardziński wskazał przygotowanie oferty współpracy dla przedsiębiorców.

"Fundamentem Sieci Badawczej Łukasiewicz będą projekty realizowane wspólnie przez instytuty działające w jej ramach. W czasie naszego dwudniowego spotkania pracownicy różnych instytutów zaznajomili się z pracą kolegów z innych instytutów działających w ramach sieci. Często nie byli świadomi, że realizują bardzo zbliżone do siebie projekty. Teraz pora, by pracować nad nimi wspólnie, bo fundamentem Sieci mają być projekty realizowanie wspólnie przez różne instytuty" - zaznaczył.

Dardziński powiedział PAP, że do tej pory odbyło się już kilkanaście spotkań pracowników instytutów, które weszły w skład Sieci. Osoby te zajmują się różnymi obszarami działalności – w tym także księgowością czy kształtowaniem kadr - wyliczał.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020