Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
08.04.2019 aktualizacja 08.04.2019

Pół tysiąca atrakcji na XXII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad pięćset wydarzeń - warsztatów, wykładów i pokazów - przygotowali w tym roku organizatorzy XXII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza rozpoczyna się w poniedziałek i potrwa cztery dni.

Uczestnicy festiwalu dowiedzą się m.in. czy z soków owocowych może powstać energia elektryczna, po co w orkiestrze są instrumenty perkusyjne, czy nasiona mają odciski palców oraz po co na świecie żyją owady. Na wiele zajęć zapisy zakończyły się już dawno temu.

Akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę organizuje osiem podmiotów, w tym cztery publiczne poznańskie uniwersytety, Akademia Muzyczna, AWF, Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego i poznański oddział PAN.

Jak powiedziała PAP wicedyrektor festiwalu dr Renata Popiołek, festiwalowe wydarzenia zostały tak przygotowane, zorganizowane i opisane na stronie internetowej, by coś dla siebie znalazły całe rodziny, przedszkolaki, uczniowie czy seniorzy.

"Program obejmuje pokazy, wykłady, warsztaty, koncerty, prezentacje dla każdej grupy wiekowej. Najwięcej propozycji mamy jednak dla osób nastoletnich. W tym roku szczególnie dużo jest wykładów interaktywnych i pokazów eksperymentów – to te elementy, które rokrocznie cieszą się szczególną popularnością" – powiedziała.

Festiwal kierowany jest do wszystkich osób z Poznania i spoza stolicy Wielkopolski, zainteresowanych szeroko rozumianą nauką i sztuką. Dr Renata Popiołek powiedziała, że wiele osób uczestniczy w festiwalu każdego roku.

„Uniwersytet Medyczny rokrocznie zaprasza zainteresowanych na cieszące się ogromnym wzięciem warsztaty szycia chirurgicznego na świńskich nóżkach. Uniwersytet Ekonomiczny ujawnia rzeszom zainteresowanych tajniki kredytów. Eksperci Uniwersytetu Przyrodniczego potrafią zainteresować bardzo dużo osób zajęciami poświęconymi kwestiom zdrowego żywienia” – powiedziała.

Wciąż trwają zapisy na część festiwalowych atrakcji; program znaleźć można na stronie internetowej festiwal.amu.edu.pl.

Festiwal otworzy w poniedziałek wykład inauguracyjny prof. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz pt. "Dlaczego cukrzyca podbija świat?". Wydarzenie odbędzie się Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024