15.01.2021
PL EN
09.04.2019 aktualizacja 09.04.2019

Jęczmień sprzed pięciu tys. lat odkryto w Finlandii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ziarna jęczmienia datowane na pięć tys. lat odkryto w Finlandii. Oznacza to, że łowcy-zbieracze zajęli się uprawą zboża dużo wcześniej niż sądzono – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”.

Na Wyspach Alandzkich u wybrzeży południowej Finlandii odkryto ziarna jęczmienia datowane na pięć tys. lat. Wynika z tego, że uprawa zbóż rozpoczęła się na tych terenach wcześniej, niż sądzono.

Najprawdopodobniej rolnictwem na niewielką skalę zajmowali się przedstawiciele tzw. kultury ceramiki dołkowej, którzy mogli nabyć tej umiejętności od innych ludów.

Oprócz ziaren zbóż odkryto łupiny orzechów laskowych, pestki jabłek, korzenie jaskółczego ziela i owoce dzikiej róży. Na stanowisku znaleziono również kości świń.

Archeolodzy z Uniwersytetu w Helsinkach spekulują, że jęczmień mógł być nawet wykorzystywany do warzenia piwa. Jak na razie nie znaleziono jednak na to dowodów.

Więcej informacji na stronie:

https://www.helsinki.fi/en/news/language-culture/a-5000-year-old-barley-grain-discovered-in-aland-southern-finland-turns-researchers-understanding-of-ancient-northern-livelihoods-upside-down (PAP)

krx/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2021