Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
12.04.2019 aktualizacja 12.04.2019

56 drużyn zgłosiło się do zawodów łazików marsjańskich w Kielcach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

56 drużyn z 16 krajów zgłosiło się do udziału w tegorocznych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge, które odbędą się we wrześniu w Kielcach - poinformowali organizatorzy imprezy.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich konstruowanych przez zespoły studenckie. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r., w tym roku odbędzie się już jej piąta edycja.

W ramach zakończonej właśnie rekrutacji do udziału w tegorocznych zawodach zgłosiło się 56 drużyn z 16 krajów i 6 kontynentów. Najlepsze z drużyn zawalczą o miejsce na podium podczas finałów, które odbędą się w dniach 13-15 września na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

"Rośnie udział europejskich zespołów w zawodach - w tym roku to już 60 proc. wszystkich aplikacji" - podkreśla cytowana w komunikacie prasowym Magda Worytko, koordynator zespołów międzynarodowych zawodów robotów mobilnych European Rover Challenge. "Mamy 17 całkiem nowych drużyn z całego świata. Wśród zgłoszonych po raz pierwszy są także tacy, którzy pojawili się na ERC 2018 w roli widzów, żeby jak najlepiej przygotować się do występu w tym roku" - dodaje.

Organizatorka stwierdza przy tym, że marka zawodów ERC jest coraz bardziej rozpoznawalna na świecie. "Wysoki poziom zadań stawianych przed zawodnikami skłania zespoły do bardziej wnikliwej weryfikacji swoich możliwości już na etapie składania pierwszej dokumentacji. Aplikacje przysyła coraz więcej drużyn doświadczonych w udziale w różnych konkursach robotycznych na całym świecie" - zaznacza.

Równocześnie organizatorzy przypominają, że ciągle trwa nabór projektów do formuły ERC Pro. Jest ona przeznaczona dla zespołów profesjonalnie zajmujących się robotyką oraz technologiami kosmicznym. "ERC Pro daje młodym profesjonalistom niepowtarzalne możliwości zarówno ze względu na wzajemną inspirację w zakresie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii kosmicznych, robotycznych, automatyki itp., ale przede wszystkim wsparcie w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy, prezentacji swoich konstrukcji potencjalnym inwestorom, czy też możliwości komercjalizacji niektórych rozwiązań technicznych. Natomiast dla drużyn uniwersyteckich jest to okazja do bezpośredniego kontaktu i rozmowy z bardziej doświadczonymi zespołami i specjalistami" - podkreślają.

Prócz tego rusza również rekrutacja wystawców do Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych. Przeznaczona jest dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat kosmosu i związanych z nim technologii, robotyki oraz ich znaczenia i możliwości wykorzystania w praktyce w różnych dziedzinach życia m.in. w przemyśle, medycynie, rolnictwie, edukacji.

5. edycji ERC towarzyszyć będzie również konferencja z udziałem przedstawicieli świata nauki i biznesu z Polski i zagranicy oraz warsztaty mentoringowo-biznesowe dla drużyn.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Mars Society Polska, Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" S.A. oraz Politechnika Świętokrzyska. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym ESA, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. 

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021