04.12.2020
PL EN
15.04.2019 aktualizacja 15.04.2019

Gdańsk/ W środę pogrzeb rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika

Prof. Jacek Namieśnik. Fot.  PAP/Adam Warżawa  06.10.2017 Prof. Jacek Namieśnik. Fot. PAP/Adam Warżawa 06.10.2017

W środę odbędzie się w Gdańsku pogrzeb zmarłego nagle w niedzielę w wieku 69 lat, rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika - specjalisty od chemii analitycznej i chemii środowiska. Urna z prochami zmarłego zostanie pochowana na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

O szczegółach dotyczących uroczystości pogrzebowych, poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Politechniki Gdańskiej (PG). Wyjaśniono, że pogrzeb naukowca odbędzie się w środę na gdańskim cmentarzu Srebrniki - kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza o godz. 14.

Pogrzeb poprzedzi msza żałobna pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia, która odbędzie się w bazylice archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie. Rozpocznie się ona o godz. 12.15.

Z kolei w środę o godz. 9.30 w auli w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej zaplanowano nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu uczelni poświęcone pamięci rektora.

Jak poinformowało biuro prasowe PG, księgi kondolencyjne będą wystawione: we wtorek w godz. 9-18 w Sali Senatu PG, w środę w godz. 8-18 – w holu przed aulą w gmachu głównym oraz w czwartek w godz. 8-18 w Sali Senatu.

Prof. Namieśnik został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w marcu 2016 r., a funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r.

Jak informowało biuro prasowe PG, Namieśnik był "jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego".

Prof. Namieśnik specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Był autorem lub współautorem około 800 publikacji naukowych opublikowanych w czasopismach z listy Journal Citation Reports (JCR) oraz około 200 prac, które ukazały się w innych czasopismach. Na koniec 2018 r. miał na swoim koncie dziesięć przyznanych patentów, w tym jeden europejski.

Naukowiec kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu (w wieku 29 lat) stopień doktora, a później profesora. Od 1995 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Chemii Analitycznej PG.

Był również wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) na kadencję 2016-2020 oraz członkiem Rady Nadzorczej Grupy LOTOS.

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu także tytuły doktora honoris causa.

Prof. Namieśnik zmarł nagle w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka

aks/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020