24.01.2021
PL EN
16.04.2019 aktualizacja 16.04.2019

Stalowa Wola/Podpisano porozumienie ws. rozwoju wydziału Politechniki Rzeszowskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozbudowa bazy dydaktycznej, infrastruktury naukowo-badawczej oraz laboratoryjnej wydziału zamiejscowego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli (Podkarpackie) zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie władz uczelni, Huty Stalowa Wola oraz samorządu.

Porozumienie Stalowowolskie, bo tak oficjalnie nazywa się podpisany dokument, ma na celu stworzenie najlepszych warunków dla dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego miast i regionów położonych na terenie byłego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej Tadeusz Markowski ocenił, że dzięki temu porozumieniu wydział zamiejscowy w Stalowej Woli ma przed sobą bardzo dobrą perspektywę rozwoju.

Z kolei prodziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli Andrzej Trytek powiedział, że w ramach porozumienia stworzona ma zostać baza dla projektów, które będą realizowane razem z przemysłem. „Zamierzamy również rozwijać sieć szerokopasmowego internetu w Stalowej Woli, żeby korzystać z niej mogło również wojsko czy służby mundurowe” – dodał.

Porozumienie zakłada wyposażenie laboratoriów badawczych, budowę pracowni naukowych czy stanowisk na potrzeby prób technologicznych dla przemysłu.

Trytek podkreślił, że sygnatariusze porozumienia planują m.in. stworzyć pracownie spawania wirtualnego.

„Chcemy również zakupić trenażery i symulatory do użytkowania pojazdów wojskowych w pozorowanych warunkach. Kolejnym zagadnieniem, którym chcemy się zająć jest robotyzacja i automatyzacja produkcji. Dzisiaj roboty są powszechne i chcemy zaproponować roboty, które współpracują z człowiekiem tzw. coboty – urządzenia, które uczą się od nas. Taki robot wspomaga pracownika, obserwuje jego zachowanie, jest partnerem w pracy” - powiedział.

Porozumienie podpisał m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który powiedział, że do rozwoju regionu potrzebni są odpowiednio wykształceni ludzie. „Tylko wówczas możliwe jest budowanie gospodarki opartej na wiedzy i nowej technologii” – dodał.

Inny z sygnatariuszy dokumentu, prezes Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając zaznaczył, że porozumienie jest otwarciem się na nowe trendy i kierunki, które będą realizowane w Stalowej Woli. „Nie ma silnego przemysłu, nowych technologii i nie ma rozwoju bez nauki, kadry, bez wsparcia regionu czy rządu. Te wszystkie działania, które będziemy realizować wspólnie, służyć będą temu, aby przemysł Stalowej Woli oraz ośrodek akademicki był silny” – powiedział.

Zdaniem Zająca nie tylko HSW potrzebuje dobrze wykształconych pracowników, ale również inne zakłady w regionie.

Obecnie na wydziale zamiejscowym rzeszowskiej politechniki w Stalowej Woli studiuje ponad 200 osób. 

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Huk

huk/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021