24.01.2021
PL EN
21.04.2019 aktualizacja 21.04.2019

Chcesz przewidzieć pogodę w Kalifornii? Sprawdź, czy pada po drugiej stronie globu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Gdy w tropikach szaleją burze, Kalifornia powinna szykować się na nadchodzącą falę upałów - naukowcy odkrywają kolejne zależności między zjawiskami pogodowymi w oddalonych od siebie regionach świata.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (USA) oraz ośrodka badań nad klimatem APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) z siedzibą w południowokoreańskim Pusan sprawdzali, czy nasilające się w ostatnich latach i regularnie nawiedzające Dolinę Kalifornijską susze i upały mogą mieć związek ze wzorcami pogodowymi w innych regionach świata.

Odkryli, że obfite opady nad Oceanem Indyjskim, Azją Południowo-Wschodnią i wschodnią częścią Pacyfiku są wiarygodnym wyznacznikiem tego, że w ciągu kolejnych czterech do 16 dni temperatury w środkowej Kalifornii przekroczą 37 st. Celsjusza.

Badacze analizowali dane o falach upałów, które pojawiały się między czerwcem a wrześniem w latach 1979-2010. Porównywali je z fazami jednego z najważniejszych zjawisk atmosferycznych zachodzących w tropikach, zwanego Oscylacjami Maddena-Juliana (MJO).

MJO to zorganizowane zespoły chmur burzowych, przemieszczające się w pasie równikowym nad Oceanem Indyjskim i Pacyfikiem i przynoszące obfite deszcze. Podczas wcześniejszych badań naukowcom udało się dowieść, że MJO ma wpływ na pogodę w Kalifornii w miesiącach zimowych.

”Zastanawialiśmy się, czy podobne zależności istnieją też podczas lata i fal upałów” – mówi klimatolog prof. Richard Grotjahn z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który uczestniczył w badaniu.

Grotjahn i prowadzący badanie Yun-Young Lee z ośrodka badawczego APEC odkryli, że każdą letnią falę upałów w Kalifornii poprzedzały – w podobnym odstępie czasu – obfite opady w tropikach.

Najczęściej efekt ten występował po intensywniejszym MJO na wschodnim Pacyfiku, ale temperatury w Kalifornii regularnie rosły też po silnym MJO na Oceanie Indyjskim, wyjaśniają naukowcy.

”Im więcej wiemy o takich powiązaniach w globalnych wzorcach pogodowych, tym lepiej możemy dostosować symulacje modeli klimatycznych, a także scenariusze klimatyczne na przyszłość” - mówi Grotjahn.

Środkową część Doliny Kalifornijskiej regularnie nawiedzają fale upałów, które zagrażają tamtejszemu rolnictwu i powodują ogromne straty finansowe. W regionie tym znajduje się połowa amerykańskich upraw drzew owocowych i orzechów, a także duży przemysł mleczny. Możliwość przewidywania fal upałów i znajomość procesów, które do nich prowadzą, mogłaby pomóc chronić lokalne uprawy i zmniejszyć straty, podkreślają autorzy badania.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Advances in Atmospheric Sciences”: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00376-019-8167-1 (PAP)

dwo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021