06.07.2020
PL EN
26.04.2019 aktualizacja 26.04.2019

Poznań/ 7 maja główne uroczystości obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

7 maja w Poznaniu odbędą się główne obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Sto lat temu, 7 maja 1919 roku, odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, znanym dziś jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

W przygotowanie obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zaangażowane są władze czterech poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - te właśnie uczelnie wywodzą się z tradycji Uniwersytetu Poznańskiego.

Oficjalne obchody 100-lecia Uniwersytetu rozpoczęła w październiku wspólna inauguracja roku akademickiego 2018/2019. Jak podkreślił w czwartek rektor UAM prof. Andrzej Lesicki, kulminacja obchodów rocznicy - 7 maja nie jest datą przypadkową, bowiem wtedy właśnie - 7 maja 1919 roku – odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, znanym dziś, jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski tłumaczył w czwartek podczas konferencji prasowej, że uroczystości 7 maja rozpocznie msza św. w poznańskiej katedrze pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego i z udziałem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.

„Dzień 7 maja będzie próbą odtworzenia tego dnia sprzed 100 lat - na tyle, na ile to możliwe. Obchody tego dnia rozpoczną się o godzinie 9.30 uroczystą mszą świętą w katedrze. Po mszy św., tak jak ojcowie założyciele 100 lat wcześniej, udamy się marszem całej naszej społeczności akademickiej naszych czterech uczelni przez Poznań. Członkowie senatu będą ubrani w uroczyste stroje, również my rektorzy z orkiestrą na czele przejdziemy poprzez Chwaliszewo, Garbary, ulicą Wielką i zatrzymamy się na Starym Rynku, ponieważ tam z rąk prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka otrzymamy w sposób symboliczny klucze do miasta Poznania” – tłumaczył Tykarski.

Jak dodał, następnie pochód przejdzie ulicą Ratajczaka, Św. Marcin, pod aulę UAM, gdzie o godz. 14.00 odbędzie się uroczyste posiedzenie połączonych senatów czterech uczelni.

„W trakcie tego posiedzenia zostanie podjęta uroczysta uchwała, w której wyrazimy wolę dalszej współpracy czterech uniwersytetów, ku rozwojowi wszystkich naszych czterech uczelni w duchu, który wskazali nam właśnie ojcowie założyciele. Jednocześnie wyrazimy w tej uchwale zadowolenie z pomocy, której udzielają nam władze miasta, władze regionu i władze państwowe, w celu rozwoju naszych czterech uniwersytetów. W czasie tej uroczystości pan prezydent Jaśkowiak wręczy rektorom wszystkich czterech uniwersytetów jeszcze ważniejszy symbol władz miasta, a mianowicie pieczęcie miasta Poznania. Dzień zakończy się uroczystym koncertem od +Paderewskiego do Pendereckiego+ i w ten sposób zwieńczony zostanie ten najbardziej uroczysty dzień 7 maja” – podkreślił Tykarski.

W trakcie obchodów, czterech rektorów uczelni, złoży do specjalnie przygotowanej instalacji przed Collegium Minus - Kapsułę Czasu Uniwersytetu Poznańskiego.

Jak wskazał rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu dr hab. prof. AWF Dariusz Wieliński, „Kapsuła Czasu będzie naszym swoistym listem do przyszłych pokoleń; będzie to skrzynia wykonana ze stali nierdzewnej, która zostanie umieszczona w betonowym sarkofagu i przykryta sześcianem z litego kamienia”.

„Zawartość Kapsuły będzie dość zróżnicowana. Zawierać będzie pewne wspólne elementy: mianowicie list nas czterech do przyszłego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, rektora z roku 2119, a także naszą wspólną deklarację federacyjną. W kapsule pojawią się też nasze indeksy ze studiów, jako taka ciekawostka, a także znaczki uczelni z naszymi logotypami” – mówił Wieliński.

„Poza tym, każda z czterech uczelni włożyła również do kapsuły czasu swoje artefakty. Uniwersytet Adama Mickiewicza umieścił w Kapsule fragment meteorytu z Moraska oraz plany Collegium Minus, Uniwersytet Medyczny włożył do kapsuły receptę pana rektora Tykarskiego +na zdrowe życie+ oraz współczesny stetoskop. Pan rektor Pikul (prof. Jan Pikul, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - PAP) umieścił tam medal 100-lecia oraz nasiona dwóch roślin oleistych. My z kolei umieściliśmy współczesne buty z kolcami, sprinterskie oraz pałeczkę sztafetową, czyli pałeczkę sztafety pokoleń z przesłaniem wartości olimpijskich, idei fair play dla następnych pokoleń” – zaznaczył Wieliński.

Dodał, że w Kapsule znajdzie się również współczesny smartfon z bazą danych, a także przepis na rogal świętomarciński, moneta 100-lecia i pocztówka ze znaczkiem okolicznościowym. „Mam nadzieję, że jeśli nasi prawnukowie dotrą do zawartości Kapsuły, to będą mieli co oglądać i mam nadzieję, że wykorzystają Kapsułę do tego, by umieścić w niej swoje artefakty, by przekazać je następnym kolejnym pokoleniom” – powiedział.

Wśród uroczystości upamiętniających 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego zaplanowano również m.in. konferencje naukowe, koncerty, w tym występ światowej sławy włoskiego tenora Andrei Bocellego. W programie znalazła się również Gala Akademickich Mistrzów Sportu, w której wezmą udział absolwenci poznańskich uczelni; wybitni sportowcy, olimpijczycy. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020