Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
24.08.2009 aktualizacja 24.08.2009

Naukowcy: palenie świeczek może wpływać na ryzyko raka

Kolacje przy świecach są romantyczne, ale gdy robi się je zbyt często mogą szkodzić zdrowiu - ostrzegają naukowcy z USA. Ich zdaniem bardziej szkodliwe są świece parafinowe, a mniej - z wosku pszczelego lub soi.

O wynikach swoich badań naukowcy poinformowali na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, które zakończyło się w środę w Waszyngtonie.

Badacze z Uniwersytetu Południowej Karoliny przeanalizowali skład chemiczny dymu ulatniającego się z różnych świeczek, w tym parafinowych.

Doszli do wniosku, że spalająca się parafina uwalniała szkodliwe związki, które wcześniej powiązano z ryzykiem raka płuc oraz z astmą.

Zdaniem naukowców jest to związane głównie z tym, że w trakcie spalania świec nie wytwarza się wystarczająco wysoka temperatura i dlatego nie dochodzi do pełnego spalania niebezpiecznych dla zdrowia związków organicznych, jak toluen czy benzen.

Badacze zaznaczają zarazem, że aby świecie parafinowe mogły naprawdę zaszkodzić zdrowiu trzeba by ich używać regularnie przez wiele lat.

Prowadząca badania Amid Hamidi podkreśla, że najbardziej na szkodliwe działanie dymu ze świec narażone są osoby, które palą je często, np. przy okazji relaksacyjnej kąpieli lub do stworzenia odpowiedniego nastroju przy kolacji.

"Okazyjne używanie świec parafinowych i wdychanie ulatniającego się z nich dymu najprawdopodobniej nikomu nie zaszkodzi" - powiedziała specjalistka na wykładzie w Waszyngtonie. Ale jeśli wypala się ich dużo każdego dnia przez wiele lat lub pali się je często w łazience o złej wentylacji, to może spowodować problemy - dodała.

Badacze sugerują też, że miłośnicy świec powinni przestawić się na te robione z wosku pszczelego lub soi, bo w czasie ich spalania nie powstaje tak dużo szkodliwych chemikaliów.

Komentujący pracę Amerykanów, specjaliści brytyjscy podkreślają natomiast, że na ryzyko raka znacznie silniej wpływają inne czynniki niż palenie świeczek. Są to takie elementy stylu życia jak: palenie papierosów (również bierne), nadużywanie alkoholu, otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz długotrwała ekspozycja na słońce.

"Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że codzienne palenie świec może zwiększać ryzyko zachorowania na raka" - podkreśla dr Joanna Owens z brytyjskiej fundacji Cancer Research. Jej zdaniem, mówiąc o ryzyku raka, lepiej koncentrować się na czynnikach, na które mamy twarde dowody.

Dr Noemi Eiser, dyrektor medyczny w British Lung Foundation, zajmującej się chorobami płuc uważa, że okazyjne palenie świec z parafiny nie powinno szkodzić płucom. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i na przykład wietrzyć pomieszczenia, w których palą się świece. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021