Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.01.2011 aktualizacja 18.01.2011

Upadek Cesarstwa Rzymskiego był związany ze zmianami klimatycznymi

Kilka wieków nagłych zmian klimatycznych mogło spowodować kryzys ekonomiczny, który stał się bezpośrednim powodem upadku Cesarstwa Rzymskiego - takie są wyniki badań uczonych szwajcarskich - poinformował portal &quot;New Scientist&quot;. <br /><br />

Zespół naukowców, kierowany przez prof. Ulfa Buentgena z Eidgen"ssische.

Forschungsanstalt fr Wald, Schnee und Landschaft (WSL), zbadał zmiany klimatu w ostatnich 2500 lat w Europie odkrywając, że są one powiązane z tworzeniem się i upadkiem znanych z historii cywilizacji. "Zmiany klimatu były ważnym czynnikiem w tej kwestii, prócz niepowodzeń politycznych i inwazji barbarzyńców" - twierdzi Buentgen.

Buentgen i jego koledzy użyli ponad 7284 próbek drzewa dębowego z nizin Francji i Niemiec, aby uzyskać dane dotyczące opadów wiosną, 1089 próbek z sosny i modrzewia, które pozwoliły na określenie temperatur zimą i jesienią oraz 457 próbek z wysoko położonych terenów w austriackich Alpach w celu określenia temperatury latem. Dzięki pochodzącym z nich danym naukowcy byli w stanie zrekonstruować jak przez ostatnie 2500 lat zmieniał się rozkład opadów i temperatur w Zachodniej Europie.

W latach 250-550 n.e. klimat zmieniał się w rytmie dekadowym z suchego i zimnego na ciepły i wilgotny. "Takie dekadowe zmiany miały wielki wpływ na cywilizacje" - twierdzi Buentgen, dodając iż uderzały one w rolnictwo, a nie były na tyle długotrwałe, aby ludzie zdążyli się do nich przystosować.

Zawirowania klimatyczne zbiegły się z falą migracji ludzkich i przewrotami politycznymi. W efekcie w 476 r. n.e. Cesarstwo Zachodniorzymskie upadło.

W Średniowieczu istniał dogodniejszy dla społeczeństwa, bardziej stabilny klimat. Jedynie okres wielkich epidemii - Czarnej Śmierci - zbiegł się z jego fazą wilgotną. Choroba rozprzestrzeniała się zresztą szybciej w warunkach większej wilgotności.

Jak twierdzi Michael Mann z Penn State University w University Park, stan Pennsylwania, "w przeszłości stosunkowo niewielkie zmiany w klimacie europejskim miały zasadnicze znaczenie dla społeczeństwa". Studia klimatyczne dotyczące Azji wykazują, że na innych kontynentach sytuacja przedstawiała się podobnie. Dla przykładu okres wyjątkowo niskich temperatur w ostatnim tysiącleciu w Chinach zbiega się z ważniejszymi wojnami i walkami politycznymi w tym kraju. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024