03.12.2020
PL EN
30.04.2012 aktualizacja 30.04.2012

Szansa dla badaczy - fotografów nauki

PAP © 2012 / PAP © 2012 /

Zdjęcia ilustrujące prace badawcze prowadzone przez naukowców można zgłaszać do konkursu 4. Biennale Fotograficznego, którego hasłem przewodnim jest „Nauka – świat wokół nas”. Zgłoszenia można przesyłać do 15 maja. Na zwycięzcę czeka nagroda 3 tys. złotych.

Konkurs jest organizowany przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w ramach projektu "Nauka w obiektywie". Jednym z jego patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Swoje fotografie może zgłosić każdy student lub pracownik uczelni wyższej lub innej instytucji naukowej, który uczestniczy w realizacji projektu badawczego. Przedstawiane fotografie powinny wiązać się z tym projektem badawczym i odpowiadać tematowi "Nauka - świat wokół nas".

Fotografie zgłoszone do konkursu będą oceniane pod względem artystycznym, jak i merytorycznym w nawiązaniu do tematu projektu badawczego.

Laureat Konkursu otrzyma 3 tys. złotych, natomiast laureaci I i II miejsca w kategoriach: fotografia przyrodnicza oraz fotografia społeczno-kulturalna otrzymają odpowiednio: 2 tys. i 1 tys. złotych.

Najlepsze prace zostaną wystawione w placówkach kultury, takich jak: Muzeum Śląskie czy Biblioteka Śląska i opublikowane w katalogu towarzyszącemu wystawie oraz w innych wydawnictwach promocyjnych, np. w formie kalendarza Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wraz z informacją o autorze i projekcie.

O pracy fotografa naukowego i tajnikach fotografii naukowej opowiadała podczas wizyty w Instytucie Chemii Fizycznej PAN Felice Frankel - światowej sławy fotograf naukowy, autorka zdjęć publikowanych na łamach najbardziej prestiżowych periodyków naukowych i prasy popularnej.

„Często mówi się o mnie, że jestem artystką. Ale ja nią nie jestem. Artysta wyraża siebie. Dla mnie naczelnym celem jest wyrażenie nauki” – powiedziała Felice Frankel.

Jak przypomina IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie, Frankel zanim poświęciła się wizualizacji osiągnięć naukowych, zajmowała się badaniami w Cancer Research Institute przy Columbia University. Własne doświadczenie w zakresie prowadzenia badań naukowych dało jej doskonałe podstawy do pracy z innymi naukowcami nad wizualizacją ich osiągnięć.

Zrobione przez Frankel fotografie trafiały nie tylko na okładki najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, takich jak „Science”. Gościły też często na łamach prasy popularnej, były też prezentowane podczas wystawy plenerowej na Polach Elizejskich w Paryżu.

Frankel pracuje obecnie w Center for Materials Science and Engineering przy Massachusetts Institute of Technology. W kręgu jej zainteresowań leży nie tylko fotografia, ale również inne metody graficznej reprezentacji nauki i jej wyników.

„Fotografie, ilustracje i wykresy to wizualny język, który jest doskonale rozumiany przez wszystkich odbiorców i który czyni naukę łatwiej przystępną. Ludzie nie boją się obrazów, nie boją się zadawać pytań o to, co widzą. I właśnie o to mi chodzi: żeby ludzie, patrząc na moje zdjęcia, zaczynali zadawać pytania” - wyjaśnia Frankel.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu „Nauka – świat wokół nas” są dostępne na stronie internetowej: www.naukawobiektywie.us.edu.pl.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ ula/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020