Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
01.05.2012 aktualizacja 01.05.2012

W maju warto obserwować Wenus, Marsa i Saturna

PAP/EPA © 2012 / JUSTIN LANE PAP/EPA © 2012 / JUSTIN LANE

W maju wystąpią dobre warunki do obserwacji Wenus, Marsa i Saturna oraz Plutona. Aktywny będzie też rój Eta Aquarydów, ale zobaczą go mieszkańcy krajów położonych bliżej równika.

Deklinacja Słońca w maju wciąż rośnie, przez co dzień jest coraz dłuższy i przybędzie go w sumie ponad godzinę. 1 maja w Warszawie nasza dzienna gwiazda wzejdzie o 5:05, a zajdzie o 20:03, a 31 maja wzejdzie o 4:21, zaś zajdzie o 20:47. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.

20 maja dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. Pas fazy obrączkowej zaczyna się we wschodnich Chinach, zahacza o Japonię, przechodzi przez cały Pacyfik i kończy się w południowo-zachodnich stanach USA. Faza częściowa będzie widoczna na Pacyfiku, we wschodniej Azji, Alasce, Kanadzie, prawie całych Stanach Zjednoczonych oraz części Meksyku.

Kolejność faz Księżyca w maju jest następująca: pełnia - 6 V o godz. 5:35, ostatnia kwadra - 12 V o godz. 23:47, nów - 21 V o godz. 1:47 i pierwsza kwadra - 28 V o godz. 22:16. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 6 maja o godz. 5:40, a najdalej 19 maja o godz. 18:28.

Merkury, Jowisz, Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w maju są albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe.

Pierwsza połowa maja to czas kiedy możemy obserwować jasną Wenus.

Widać ją wieczorem, kilka-kilkanaście stopni nad zachodnim horyzontem.

Ze względu na duży blask trudno ją pomylić z innym obiektem. Sezon na jej obserwacje się jednak kończy i pod koniec miesiąca planety Bogini Miłości już nie zobaczymy.

Pierwsza połowa majowej nocy to dobry czas do podziwiania Marsa przebywającego w konstelacji Lwa. Świeci on z blaskiem porównywalnym z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie.

Po kwietniowej opozycji wciąż panują dobre warunki do obserwacji Saturna. Planetę widać przez pierwszą część nocy w konstelacji Panny. Saturn ma obecnie jasność około 0.5 wielkości gwiazdowej, a więc jest trochę słabszy od najjaśniejszych gwiazd widocznych na naszym niebie.

W drugiej części nocy możemy za to obserwować Plutona. Jest on widoczny w gwiazdozbiorze Strzelca. Aby go jednak dojrzeć potrzebujemy teleskopu o średnicy zwierciadła na poziomie przynajmniej 25-30 cm.

4 maja w opozycji znajdzie się planetoida (7) Iris. W maksimum swojego blasku osiągnie ona jasność 9.5 wielkości gwiazdowych, a więc będzie dostępna obserwacjom przez większe lornetki oraz małe teleskopy i lunety. Odnajdziemy ją na granicy konstelacji Wagi i Panny.

W dniach 19 kwietnia - 28 maja aktywny będzie rój Eta Aquarydów, związany z kometą Halley\'a. Maksimum aktywności wypada w okolicach 5-6 maja. Problem jednak w tym, że w naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Aquarydów są bardzo trudne. Aby oglądać je w pełnej krasie trzeba wybrać się w okolice leżące bliżej równika. Dodatkowo w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się w okolicach pełni.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024