Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
01.05.2012 aktualizacja 01.05.2012

Magnolie w Arboretum Kórnickim w pełni kwitnienia

PAP © 2012 / Andrzej Grygiel PAP © 2012 / Andrzej Grygiel

Najpiękniejsze okazy magnolii prezentowane będą od wtorku do czwartku w arboretum w Kórniku (wielkopolskie) w ramach imprezy „Kwitnące magnolie”. Pracownicy arboretum zachęcają do wizyty w ogrodzie, bo rośliny te są właśnie w pełni kwitnienia.

W Arboretum Kórnickim jest ponad 60 gatunków i odmian magnolii, niektóre okazy mają 140 – 160 lat.

„Magnolie zakwitły już w czwartek, ich kwitnienie w tym roku będzie bardzo krótkie ze względu na rekordowe temperatury. Próbujemy z nimi negocjować warunki kwitnienia, ale to jest przyroda – już zaczynają opadać im płatki. Mamy jednak też magnolie, które kwitną nieco później, one będą akurat w pełni kwitnienia” – powiedziała PAP kierownik arboretum Kinga Nowak-Dyjeta.

W ramach dni poświęconych magnoliom arboretum organizuje spacery z pracownikami ogrodu, którzy prezentują te rośliny. W trakcie spacerów pokazywane są też inne kwitnące właśnie drzewa i krzewy. Jak powiedziała PAP Nowak-Dyjeta, oprócz magnolii w arboretum kwitną właśnie wiśnie japońskie, w pełni kwitnienia są jabłonie ozdobne, rozpoczynają kwitnienie bzy i kaliny a także pierwsze różaneczniki.

Rokrocznie w imprezach towarzyszących pierwszym dniom maja, arboretum odwiedza kilka tysięcy osób. W tym roku liczba ta może być jeszcze większa ze względu na wydłużony majowy weekend.

Arboretum Kórnickie ma jedną z największych kolekcji roślin w Europie, należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Znaleźć w nim można bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3,5 tys. Szczególnie bogato reprezentowane są brzozy, suchodrzewy, topole, bzy-lilaki, tawuły oraz drzewa i krzewy iglaste. W arboretum zgromadzono także bogatą kolekcję krzewów ozdobnych tj. forsycje, jabłonie, wiśnie, różaneczniki, żylistki, krzewuszki i magnolie.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ abe/ tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021