23.04.2024
PL EN
11.05.2012 aktualizacja 11.05.2012

Samoloty studentów z PW nagrodzone w zawodach SAE Aero Design East

2 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy zdobyli studenci z Politechniki Warszawskiej w zawodach Aero Design East dla konstrukcji latających, które odbyły się pod koniec kwietnia w Stanach Zjednoczonych.

Zawody AERO DESIGN są zawodami projektowymi dla studentów kierunków lotniczych, organizowanymi corocznie przez Society of Automotive Engineers (SAE). Głównym zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i zbudowanie modelu latającego zdolnego do podniesienia jak największego ładunku.

Zawody odbyły się w dniach 27-29 kwietnia w Cummings, w amerykańskim stanie Georgia. Samolot Evolution zbudowany przez członków Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE z PW w klasie Advanced zajął 2. miejsce w generalnej klasyfikacji. Poza tym Evolution nagrodzony został złotem w kategorii prezentacja, a także zajął 1. miejsce za największy podniesiony ciężar. Evolution udźwignął 20,7 kg przy masie własnej 4,1 kg. Był to rekord zawodów. W klasie Advanced startują maszyny latające o rozpiętości skrzydeł powyżej 3 metrów, wyposażone w wiele silników.

Z kolei w najbardziej prestiżowej klasie Regular studenci z PW zajęli 3. miejsce w kategorii największy podniesiony ciężar. Ich samolot - Tequilla - uniósł 16,32 kg ciężaru przy masie własnej 3,3 kg. Głównym zadaniem w tej klasie konstrukcji jest podniesienie jak największej masy płatnej, ale istotny wpływ na ostateczny wynik ma również zgodność obliczeń z rzeczywistymi osiągami samolotu.

Jak wyjaśniają na swojej stronie członkowie SMKN SAE, co roku zmianie ulega regulamin zawodów, co zmusza startujące drużyny do szukania nowych dróg do zwycięstwa. Zawody AERO DESIGN organizowane są w trzech znacznie różniących się od siebie klasach: micro, regular i advanced. W każdej z nich droga do osiągnięcia sukcesu jest inna, dzięki czemu na zawodach pojawia się niezwykle szeroka liczba rozwiązań konstrukcyjnych i pomysłów na zbudowanie maszyn latających.

Zawody odbywają się w trzech edycjach. Dwie z nich: EAST i WEST (wschodnia i zachodnia), mają miejsce w Stanach Zjednoczonych, natomiast trzecia odbywa się w Brazylii.