Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
18.05.2012 aktualizacja 18.05.2012

Odnaleziono osobistą pieczęć mieszkańca Jerozolimy sprzed ponad 2600 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podczas wykopalisk prowadzonych w Jerozolimie archeolodzy odkryli pozostałości budynku sprzed około 2600 lat oraz starożytną pieczęć – informuje serwis internetowy MSZ Izraela.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez Urząd Starożytności Izraela na stanowisku położonym na terenie Jerozolimskiego Parku Archeologicznego, przylegającym do Muru Zachodniego Świątyni Jerozolimskiej.

Archeolodzy odkryli pozostałości budynku z okresu VIII w. – 586 r. p.n.e., a więc z końcowego okresu istnienia pierwszej Świątyni Jerozolimskiej zburzonej przez Babilończyków, które znajdowały się poniżej podstawy kanału odpływowego sprzed 2000 lat, łączącego to miejsce ze wzgórzem Ofel.

Odkryty budynek jest konstrukcją położoną najbliżej pierwszej Świątyni Jerozolimskiej z tego okresu, jaka została dotychczas odnaleziona podczas wykopalisk archeologicznych.

Na podłodze starożytnego budynku odnaleziona zostały skorupy naczyń z tego okresu oraz osobista pieczęć z półszlachetnego kamienia z hebrajską inskrypcją odczytaną przez ekspertów, której treść brzmi „własność Matanjahu Ben Ho...”. Pozostały fragment inskrypcji uległ wytarciu i jest już nieczytelny.

Od początku prac wykopaliskowych prowadzonych w tym rejonie archeolodzy ustalili, że cały gruz i ziemia wydobyte podczas wykopalisk będą metodycznie przesiewane przez sita także na mokro, a materiał zebrany na sitach sortowany.

Pieczęć mieszkańca Jerozolimy sprzed ponad 2600 lat odnaleziona została właśnie w trakcie pracy z sitami.

Według naukowców, w czasach pierwszej Świątyni Jerozolimskiej ludzie używali już osobistych pieczęci do oznaczania własności oraz podpisywania wiadomości, a umieszczane były w sygnetach noszonych na palcu.

Według Eli Shukrona, kierującego pracami wykopaliskowymi na stanowisku, osobista pieczęć z czasów pierwszej Świątyni Jerozolimskiej odnaleziona w miejscu położonym u stóp Wzgórza Świątynnego jest unikalnym i wspaniałym znaleziskiem. (PAP)

jot/ tot/  bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024