Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
31.05.2012 aktualizacja 31.05.2012

Geny mówią roślinie, kiedy ma kwitnąć

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po wielu latach badań naukowcom udało się w końcu ustalić, skąd rośliny wiedzą, kiedy kwitnąć - informuje tygodnik "Science". Brakującym elementem układanki okazał się gen kodujący fotoreceptorowe białko FKF1, którym steruje zegar biologiczny.

W określonym momencie roku liście roślin kwitnących produkują białko FT (ang. flowering locus T), które zapoczątkowuje proces kwitnienia. Proteiny wędrują do merystemu, w którym zachodzą podziały komórek i tam aktywują procesy, pod wpływem których rozwijają się kwiaty.

Takato Imaizumi z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) skoncentrował się podczas badań na aktywowanym przez światło białku fotoreceptorowym FKF1, które podejrzewał o odgrywanie kluczowej roli w mechanizmie rozpoznawania przez rośliny zmian pór roku i określaniu momentu kwitnienia.

"Synteza białka FKF1 zachodzi każdego dnia późnym popołudniem i jest silnie kontrolowana przez zegar biologiczny rośliny. Jeżeli synteza ma miejsce w okresie krótkich dni, białko nie może być aktywowane, gdyż późnym popołudniem nie ma światła dziennego. W przypadku dłuższych dni fotoreceptor wykorzystuje światło i aktywuje mechanizm kwitnienia, w którym udział bierze białko FT" - tłumaczy Imaizumi.

Molekularny mechanizm kwitnienia naukowcy rozpracowywali na przykładzie rzodkiewnika pospolitego. Te same procesy regulują jednak także kwitnienie podstawowych roślin uprawnych, takich jak ryż, pszenica czy jęczmień.

"Jeżeli bylibyśmy w stanie manipulować czasem kwitnienia, moglibyśmy wpłynąć na zwiększenie plonów" - podkreśla Imaizumi.(PAP)

koc/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024