Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
13.06.2012 aktualizacja 13.06.2012

Rozpoczęła się wyprawa naukowa PAN na Spitsbergen

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

26. wyprawa naukowa Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie na Spitsbergen rozpoczęła się we wtorek w Gdańsku. Statek naukowo-badawczy s/y Oceania wypłynął w ramach długoletniego programu AREX obejmującego badania morza w obszarze Arktyki europejskiej.

Instytut Oceanologii PAN w Sopocie każdego roku od 26 lat organizuje wyprawę w Arktykę, gdzie prowadzi badania związane ze zmianą klimatu.

Dr Joanna Potrykus z Biura Koordynacji Badań Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie poinformowała PAP, że rejs obejmuje akweny mórz: Norweskiego, Barentsa i Grenlandzkiego oraz fiordy zachodniego Spitsbergenu. W czasie rejsu wykonane będą pomiary hydrograficzne, meteorologiczne i aerozolowe. "Tak szeroki, interdyscyplinarny zakres badań pozwala obserwować zmiany zachodzące w Arktyce w wyniku globalnych zmian klimatu" - wyjaśniła. Ekspedycja badawcza potrwa dwa miesiące.

Kierownik rejsu dr hab. Waldemar Walczowski powiedział PAP, że wyprawa jest podzielona na dwie części, oceaniczną i fiordową. Na etapie oceanicznym od Tromso do Cieśniny Fram (przesmyk między Grenlandią a Svalbardem, gdzie stykają się Ocean Arktyczny i Morze Grenlandzkie) prowadzone będą badania z zakresu oceanografii fizycznej, meteorologii i ekologii. Jak wyjaśnił Walczowski, "naukowców interesują przede wszystkim masy wodne". "Temperatura wody atlantyckiej ma wielki wpływ na klimat, ale też na lodowce, na ich topnienie, na kształtowanie warunków atmosferycznych nad Arktyką" - dodał.

Poinformował, że w drugiej części, "w fiordzie Hornsund i w innych fiordach prowadzone będą badania zorientowane na ekologię".

Instytut Oceanologii PAN jako jedyny w Polsce prowadzi tego typu badania na oceanie. "W tej chwili statek Instytutu +Oceania+ jest jedynym polskim statkiem badawczym pracującym na otwartym oceanie i badającym poza Bałtykiem" - podkreślił dr Walczowski. "Te badania prowadzimy od lat i po latach pracy jesteśmy znanym i uznanym partnerem pracującym w Arktyce" - dodał.

W wyprawie łącznie uczestniczyć będzie 29 naukowców, głównie z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, z Uniwersytetu Gdańskiego i instytucji współpracujących z Instytutem. "Statek, oprócz 14 członków załogi, może zabrać na pokład 14 naukowców i dlatego będą wymiany kadry naukowej w czasie ekspedycji" - wyjaśniła Potrykus. We wtorek z Gdańska wypłynęło sześciu naukowców. W Tromso zaokrętuje pozostała część załogi.

Po 20 sierpnia statek ma wrócić do Gdańska.

Nad Zatoką Białego Niedźwiedzia (Isbjornhamna) w fiordzie Hornsund, na wyspie Spitsbergen Zachodni od 1957 r. działa Stacja Polarna Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, najdalej na północ wysunięta polska placówka naukowa prowadząca działalność całoroczną.

PAP - Nauka w Polsce

bls/ abe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024