26.06.2019
PL EN
19.06.2012 aktualizacja 19.06.2012

W reaktorze „Maria” szkolą się przyszli specjaliści

PAP © 2012 / Tomasz Gzell PAP © 2012 / Tomasz Gzell

Studenci zainteresowani energetyką jądrową poznają zjawiska zachodzące w reaktorach atomowych dzięki reaktorowi badawczemu „Maria”. W jedynym tego typu urządzeniu w Polsce, znajdującym się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku trwa nowa tura szkoleń.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformował rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski, w jedynym pracującym w Polsce reaktorze jądrowym „Maria" w NCBJ, w Świerku pod Warszawą, dobiega końca kolejna tura szkoleń studentów – przyszłych specjalistów z energetyki jądrowej. Szkolenia mają formę zestawu ćwiczeń przeprowadzanych pod okiem specjalistów na działającym reaktorze.

Wysoko strumieniowy reaktor „Maria”, skonstruowany przez polskich fizyków w Świerku pod Warszawą, działa od grudnia 1974 roku. Służy do produkcji preparatów promieniotwórczych, do badań fizycznych, do zastosowań przemysłowych oraz do celów szkoleniowych.

Szkolenia w reaktorze „Maria” są prowadzone dla studentów studiów podyplomowych z zakresu energetyki jądrowej. Uczestniczą w nich także studenci Wydziału Fizyki oraz Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, a nawet członkowie kół fizycznych przy uczelniach w całym kraju.

„Podręczniki, symulatory czy kody numeryczne są bardzo ważnymi czynnikami w procesie nauczania, ale nic nie zastąpi możliwości pracy na żywym reaktorze – mówi dr Krzysztof Pytel z NCBJ. – Dlatego też niemal wszystkie państwa rozwijające energetykę jądrową, takie jak Maroko, Nigeria, Ghana, Indonezja, posiadają własne reaktory badawcze”.

Podstawowy zestaw ćwiczeń dla przeszłych ekspertów obejmuje rutynowe czynności przy reaktorze. Należą do nich m.in. pomiary zmian reaktywności w zależności od położeń prętów sterujących w rdzeniu czy badanie jednego z najbardziej istotnych parametrów: intensywności strumienia neutronów. Studenci pobierają również próbki powietrza uwalnianego z komina w czasie pracy reaktora i przeprowadzają ich analizę spektralną, po czym porównują otrzymane wartości z limitami uwolnień określonymi przez państwowy dozór jądrowy. Przeprowadzenie szkolenia wymaga pracy reaktora w specyficznym, nietypowym dla niego reżimie: z małą mocą i możliwością włączania/wyłączania.

Uczestnicy szkoleń mają też możliwość przeprowadzenia operacji na kompletnym symulatorze reaktora „Maria”. W ten sposób mogą poznawać procesy zachodzące w urządzeniu w przedziałach czasowych rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu godzin, zbyt długich, by zrealizować je w ramach ćwiczeń bezpośrednio na pracującym reaktorze.

"Energetyka jądrowa przez długi czas nie przyciągała studentów. Przez wiele lat Narodowe Centrum Badań Jądrowych miało zaledwie jedną-dwie osoby chętne do pracy w reaktorze. Obecnie w ciągu roku szkolonych jest nawet kilkadziesiąt osób. Wzrost zainteresowania energetyką jądrową widać w Świerku również w liczbie praktykantów, którzy obecnie uczestniczą w pracach przy reaktorze +Maria+ niemal przez cały rok" - zaznaczono w komunikacie.

Reaktor "Maria" jest wielozadaniowym urządzeniem badawczym o mocy termicznej 30 MW, jednym z zaledwie ośmiu reaktorów europejskich o mocy ponad 15 MW generujących intensywne strumienie neutronów. W okresie eksploatacji reaktor „Maria” przechodził kilka modernizacji, które zwiększyły jego bezpieczeństwo i umożliwiły pracę na mniej wzbogaconym paliwie. Obecny stan techniczny reaktora pozwala na jego eksploatację co najmniej do 2020 roku, a po ewentualnej kolejnej modernizacji – nawet do połowy tego stulecia.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019