Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
28.07.2012 aktualizacja 28.07.2012

Widowisko historyczne w Gnieźnie

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Widowisko plenerowe zatytułowane „Koronacja królewska” odbędzie się w sobotę i niedzielę 28 i 29 lipca w Gnieźnie u podnóża Katedry na Placu św. Wojciecha.

„Idea >>Koronacji Królewskiej<< opiera się na sprawdzonej formule >>nauki przez zabawę<<. Każdego roku w Gnieźnie gościmy przedstawicieli środowisk zajmujących się profesjonalnie rekonstrukcją historyczną – drużyny wojów i rzemieślników, którzy współtworzą bogaty program imprezy jednocześnie prezentując mieszkańcom Gniezna i turystom kulturę i obyczaje wczesnopiastowskiej Polski” – zachęcają w komunikacie prasowym organizatorzy - Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

Bogaty i zróżnicowany program imprezy ma przypomnieć przybyłym o wiodącej roli Gniezna w początkowych okresach historii Polski.

„Koronacja Królewska” rozpocznie się w sobotę uroczystym korowodem przybyłych do Gniezna z Polski i zza granicy drużyn wojów, którzy następnie zgromadzą się na Rynku, aby odbyć tradycyjny Wiec Słowian. Dalsza część imprezy odbędzie się na placu św. Wojciecha – głównej arenie wydarzeń imprezy, gdzie będzie można odwiedzić liczne kramy rzemieślników, prezentujących średniowieczne profesje, a także przyjrzeć się zmaganiom wojów.

W średniowiecznym obozowisku goście będą mogli spróbować swoich sił w wyrobie sieci rybackich i biżuterii, tkaniu krajek, szyciu sakiewek ze skóry czy toczeniu naczyń na kole garncarskim. Nie zabraknie pokazów szyków bojowych, prezentacji wojów i pokazów konnych. Najlepsi wojowie staną w szranki w Turnieju o Miecz Bolesława Chrobrego, a łucznicy będą walczyć o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu w VI edycji Turnieju Łuczniczego.

Dla przybyłych dostępna będzie replika X-wiecznej łodzi, którą będzie można przepłynąć pobliskie jezioro. Amatorzy kuchni spróbują strawy i napitki przygotowane według dawnych receptur, a dzieci wraz z rodzicami wezmą udział w licznych rodzinnych zabawach i konkurencjach.

Gwoździem programu będzie sobotni spektakl Edwarda Gramonta i jego teatru, który zaprosi na tytułową „Koronację Królewską”.

Gniezno to pierwsza stolica Polski. Stąd wywodzi się idea państwa Polan, które dało początek państwu polskiemu. To także miasto św. Wojciecha, Patrona Polski, przy którego grobie w gnieźnieńskiej Bazylice Najświętszej Maryi Panny, spotkali się w 1000 roku cesarz rzymsko-niemiecki Otton III i książę Bolesław Chrobry. Gniezno to również ośrodek władzy świeckiej - miejsce koronacji pierwszych pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II oraz siedziba Prymasa Polski.

„Na bazie tego potencjału historycznego i kulturowego Gniezna w 2000 roku narodziła się idea stworzenia cyklicznej imprezy, która początkowo nosiła nazwę >>Spotkań z historią<<” - informują organizatorzy wydarzenia. Od 2009 roku wydarzenie nosi nazwę „Koronacji Królewskiej”. Do jej bogatego programu na stałe weszły elementy teatralne, znajdujące swój wyraz w inscenizacjach koronacji pierwszych królów polskich.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie internetowej: www.KoronacjaKrolewska.pl 

PAP – Nauka w Polsce

szz/ bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021