26.06.2019
PL EN
04.08.2012 aktualizacja 04.08.2012

Zakończyła się budowa kompleksu przy Uniwersytecie Rzeszowskim

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Przy Uniwersytecie Rzeszowskim zakończyła się budowa kompleksu naukowo-dydaktycznego. Inwestycja, która kosztowała 91 mln zł, dofinansowana była z funduszy unijnych. Dzięki niej na uczelni otworzone zostaną nowe kierunki m.in. bioinżynieria medyczna.

W ramach inwestycji powstało Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w marcu 2010 r. i wykonywała ją firma Skanska. Obiekty będą służyć naukowcom i studentom już od najbliższego roku akademickiego. Całkowita powierzchnia wszystkich budynków wraz z kondygnacją podziemną wynosi ponad 50 tys. mkw.

Nowoczesny kompleks mieści m.in. laboratoria, w których będą prowadzone badania w takich dziedzinach jak lotnictwo i medycyna. Na uczelni, w związku z tym powstaną nowe kierunki i specjalności m.in: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały.

W Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii znajdują się tzw. „clean rooms”, czyli pomieszczenia o klasie czystości „A” - wyposażone w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne. W pomieszczeniach tych zostaną zainstalowane, pierwsze na Podkarpaciu, przyrządy do wytwarzania warstw półprzewodnikowych najnowocześniejszą metodą MBI, urządzenia do fotolitografii i litografii elektronowej, a także spektrometr masowy oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce mikroskopów elektronowych, tzw. Dual Bim.

Uniwersytet Rzeszowski jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 40 kierunkach kształci ponad 21,5 tys. studentów. W uczelni pracuje ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, z tego ok. 140 to naukowcy z tytułem profesora.

PAP - Nauka w Polsce

huk/ abe/

Copyright © Fundacja PAP 2019