12.07.2020
PL EN
06.08.2012 aktualizacja 06.08.2012

Ziemski ekosystem pochłania ciągle około połowy emisji CO2

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Oceany i inne ekosystemy Ziemi ciągle pochłaniają około połowy globalnej emisji dwutlenku węgla. Jednak ich nasycenie może z czasem wzrosnąć – ostrzegają naukowcy na łamach "Nature".

Zespół przeanalizował różnego rodzaju dane z okresu ostatnich 50 lat na temat pomiarów poziomu dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze. Okazuje się, że ziemskie ekosystemy, takie jak lasy i oceany, ciągle są w stanie pochłaniać około 50 proc. globalnej emisji CO2. Reszta trafia do atmosfery, biorąc udział w procesie globalnego ocieplenia.

Dwutlenek węgla dostaje się do atmosfery ziemskiej głównie za sprawą spalania paliw kopalnych. Jednak jego źródłem są również zjawiska naturalne, takie jak pożary lasów.

Mimo wzrostu emisji CO2 poziom jego pochłaniania przez ziemskie ekosystemy również wzrasta, od szacunkowych 2.4 mld ton w 1960 r. do 5 mld ton w 2010 r. - dowodzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Z ok. 350 mld ton CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych w ciągu ostatniego półwiecza, ziemska przyroda pochłonęła do 55 proc.

\"Mimo że zrobiliśmy niewiele, by zmniejszyć nasze emisje, Ziemia ciągle nam pomaga\" – opisuje główny autor badań, Ashley Ballantyne z University of Colorado.

Jak dodaje, nie będzie to jednak działo się w nieskończoność.

Najnowsze badania stoją w sprzeczności z pracami, które pojawiały się w ostatnich latach na temat poziomu CO2 w atmosferze. Sugerowano w nich, że ziemski ekosystem wchłania stałą porcję CO2 lub jest już na tyle nasycony dwutlenkiem węgla, że jego pojemność się zmniejsza. A zatem dalsze emisje CO2 równają się gwałtownemu wzrostowi jego poziomu w atmosferze ziemskiej. Zespół kierowany przez Ballantyne\\'a nie potwierdził takiego gwałtownego wzrostu.

Naukowcy podkreślają jednak, że procesy przyrodnicze odpowiadające za redukcję atmosferycznego CO2 nie zostały w pełni poznane. Nie wyjaśniono także ich znaczenia, np. wpływu na wzrost lasów na różnych kontynentach. Tym trudniej zatem precyzyjnie prognozować, jak oddziałają na klimat naszej planety w najbliższych latach.(PAP)

krx/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020