Ministerstwo Edukacji i Nauki

06.05.2021
PL EN
21.08.2012 aktualizacja 21.08.2012

Więcej tygrysów w Nepalu

EPA © 2012 / NARENDRA SHRESTHA EPA © 2012 / NARENDRA SHRESTHA

Liczba tygrysów w nepalskim Parku Narodowym Bardia podwoiła się w ciągu trzech ostatnich lat – informuje organizacja ekologiczna WWF. Liczbę zwierząt oszacowano na podstawie zdjęć zrobionych ukrytą kamerą.

Wzrost liczebności tygrysów jest efektem wieloletniego programu ochrony, prowadzonego przez WWF w Nepalu i Indiach.

WWF przeprowadziła monitoring tygrysów w nepalskim Parku Narodowym Bardia. Analizowano zdjęcia tygrysów bengalskich wykonane ukrytą kamerą w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Na podstawie zebranych materiałów zidentyfikowano 37 tych zwierząt - to ponad dwa razy więcej, niż w 2009 roku, kiedy zaobserwowano ich 18.

Według informacji WWF w całym Nepalu żyje około 150 tygrysów bengalskich.

"Wzrost liczby nepalskich tygrysów to efekt współpracy ekologów i lokalnej administracji. WWF zorganizował szkolenia dla pracowników parku i zapewnił im wsparcie techniczne. Pomógł też wybudować piętnaście baz dla strażników; teraz na terenie parku znajduje się ich aż 31" - informuje Paweł Średziński z WWF Polska w komunikacie przesłanym PAP. Jak dodaje, dzięki ukrytym kamerom naukowcy są w stanie na bieżąco sprawdzać, czy nepalskie tygrysy wykorzystują korytarze ekologiczne łączące te zwierzęta z tygrysami z Indii.

Realizowany w Nepalu projekt jest częścią opracowanego przez WWF programu ochrony światowej populacji tygrysów. Organizacja chce podwojenia liczebności populacji tych drapieżników do 2022 roku. Ich ochrona ma polegać przede wszystkim na ograniczeniu nielegalnych polowań, zmniejszeniu zapotrzebowania na produkty zawierające części ciała tych zwierząt i zapobieganiu sytuacjom konfliktowym z ludźmi, do których dochodzi głównie w związku z ekspansją rolnictwa.

"Nepal i Indie już dziś dość dobrze radzą sobie z problemem kłusownictwa – dodaje Średziński. - Kraje te wypadły najlepiej w rankingu opublikowanym przez WWF pod koniec lipca, dostały też zieloną kartkę za ochronę tygrysów, słoni i nosorożców. W 2011 r. w Nepalu zatrzymano ponad trzysta osób zajmujących się nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt. Dzięki polityce zera tolerancji dla kłusownictwa w ubiegłym roku w Nepalu nie odnotowano żadnego przypadku polowania na nosorożce". (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021