20.09.2020
PL EN
18.08.2012 aktualizacja 18.08.2012

UW i UJ w 4. setce Listy Szanghajskiej

PAP © 2012 / PAP © 2012 /

Na liście 500 najlepszych uczelni wyższych świata znalazły Uniwersytety Warszawski oraz Jagielloński, które utrzymały się w 4. setce. Najlepszą uczelnią świata okazał się po raz 10. Uniwersytet Harvarda - wynika z Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata.

Zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znane również jako Lista Szanghajska, opublikowano po raz 10. Przygotowuje je Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Wyniki ogłoszono w środę.

Wśród pierwszej trójki najlepszych uczelni na świecie - oprócz Uniwersytetu Harvarda, który tytuł najlepszej uczelni świata uzyskał już po raz 10. - znalazły się dwie inne amerykańskie uczelnie - Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Wśród europejskich szkół wyższych najlepsze okazały się dwie brytyjskie: Cambridge (miejsce 5.) oraz Oxford (miejsce 10.).

Uniwersytet Warszawski oraz Jagielloński znalazły się w przedziale pomiędzy 301. a 400. miejscem. W zestawieniu nie są podawane już dokładne pozycje w takich zakresach. Obie szkoły wyższe utrzymują się w tym przedziale miejsc niemal od początku istnienia rankingu. Tylko w 2003 r. UJ znalazł się niżej - w 5. setce.

Oprócz ogólnej listy najlepszych uniwersytetów świata, opublikowano również listę 200 uniwersytetów najlepszych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów (ARWU-SUBJECT). Jeśli chodzi o nauczanie fizyki, UW wywalczyło tam miejsce w drugiej połowie drugiej setki (w zakresie miejsc od 151. do 200.).

Lista Szanghajska tworzona jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500.

Lista dostępna jest na stronie: http://www.shanghairanking.com/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020