31.05.2020
PL EN
24.08.2012 aktualizacja 24.08.2012

Nowy nietoksyczny środek pomoże zwalczać zakażenia szpitalne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowy środek dezynfekujący - Akwaton, który działa skutecznie już w bardzo niskich stężeniach, może być z powodzeniem stosowany w placówkach opieki zdrowotnej do zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, spowodowanych np. bakterią Clostridium difficile.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu św. Bonifacego w Winnipeg w Kanadcie. Wyniki swoich badań opisali na łamach „Journal of Medical Microbiology”.

Kanadyjczycy pod kierunkiem dr. Mathias Oule postanowili sprawdzić skuteczność nowego związku, Akwatonu, w zwalczaniu przetrwalnikowych form bakterii, które do tej pory uchodziły za bardzo trudne do zniszczenia - Clostridium difficile czy Bacillus subtilis. Już wcześniej badania przeprowadzone przez tę grupę dowiodły, że Akwaton jest skuteczny przeciwko m.in. gronkowcowi złocistemu (Staphylococcus aureus) i pałeczce okrężnicy (Escherichia coli).

Clostridium difficile to gatunek gram dodatnich bakterii beztlenowych powodujących rzekomobłoniaste zapalenie jelit - poważne schorzenie oporne na znaczną część stosowanych antybiotyków. Laseczki C. difficile są bardzo częstym powodem zakażeń szpitalnych. Ich formy przetrwalnikowe są odporne na warunki zewnętrzne i mogą przeżyć wiele lat w stanie odwodnionym, zanim zostaną reaktywowane. Większość powszechnie używanych środków dezynfekujących potrafi jedynie chwilowo zahamować wzrost tych bakterii, a nie ostatecznie je zniszczyć.

Podobnie oporne na czynniki zewnętrzne są laseczki sienne (Bacillus subtilis) - pospolite bakterie odpowiedzialne za śluzowacenie pieczywa.

Zespół dr. Oule wykazał, że Akwaton jest w stanie zniszczyć przetrwalniki Bacillus subtilis (zarówno w wodzie, jaki i na szklanych i metalowych powierzchniach) - i to już w stężeniach poniżej 1 proc. - w zaledwie 90 sekund. Środek okazał się równie skuteczny w jeszcze niższych stężeniach (mniej niż 0,1 proc.) przy nieco dłuższym czasie ekspozycji. Podobne wyniki dały eksperymenty z użyciem C. difficile.

„Większość środków odkażających trzeba stosować w znacznie wyższych stężeniach, zwykle między 4 a 10 proc., aby skutecznie pozbyć się przetrwalników bakterii - mówi dr Mathias Oule. - Niestety takie ilości mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Tymczasem Akwaton jest bezwonny, nieżrący, nie drażni śluzówek i przede wszystkim jest skuteczny w bardzo małych stężeniach”.

„Przetrwalne formy bakterii wykazują niezwykłą odporność na czynniki fizyczne i chemiczne, w tym na popularne antyseptyki. Część z nich jest niewrażliwa również na antybiotyki. Nasze najnowsze badania pokazują, że Akwaton jest skuteczny w niszczeniu także tych mikroorganizmów” - dodaje naukowiec.

Akwaton jest środkiem szybko działającym i - w niskich stężeniach - nietoksycznym dla ludzi. Inne badania wykazały, że jest również bezpieczny dla środowiska. „Wszystkie te właściwości czynią go idealnym środkiem dezynfekcyjnym do szpitali i laboratoriów. Myślimy, że może mieć on również zastosowanie w przemyśle spożywczym, jako broń przeciwko zarodnikom patogenów żywności, takim jak Bacillus cereus i Clostridium perfringens” - podsumowuje dr Oule. (PAP)

kap/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020