Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
23.08.2012 aktualizacja 23.08.2012

InSight - geologiczna misja na Marsa w 2016 roku

Wyobrażenie artystyczne lądownika InSight. Źródło: NASA Wyobrażenie artystyczne lądownika InSight. Źródło: NASA

NASA wyśle na Marsa pierwszą misję geologiczną w 2016 roku. Lądownik InSight dokona wierceń i zbada jakiego typu jest jądro Czerwonej Planety oraz dlaczego nie istnieją na niej płyty kontynentalne. Misja pozwoli też na zbudowanie modelu ewolucji planety – poinformowała NASA.

Dane pozyskane przez misję InSight (Interior exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) będą pierwszymi kompleksowymi, pozaziemskimi, terenowymi badaniami geologicznymi. Pozwolą one na określenie ewolucji planety oraz stwierdzenie dlaczego – mimo wielu podobieństw – nie jest ona taka sama jak Ziemia. Umożliwią również wypracowanie modelu ewolucji planet typu ziemskiego i określenie w jakich warunkach może powstawać na nich życie.

Jak stwierdził w opisie misji główny administrator NASA, Charles Bolden, Mars pozostaje głównym celem badawczym Agencji, zaś wybór misji InSight zapewnia, że „celem jest odsłonięcie tajemnic Czerwonej Planety” i przygotowanie misji załogowej. Jak dodał Bolden sukces lądowania łazika Curiosity „zelektryzował opinie publiczną” zaś ogłoszenie rozpoczęcia prac nad lotem InSight „czyni jasnym iż w najbliższym czasie będzie miało miejsce wiele interesujących misji na Marsa”. Jak dodaje John Grunsfeld, zastępca dyrektora w Science Mission Directorate w NASA, InSight pozwoli określić naturę jądra planety oraz struktury Marsa, czego nie można dokonać poprzez obserwacje z orbity czy jej powierzchni.

Misją InSight pokieruje W. Bruce Banerdt z kalifornijskiego Jet Propulsion Laboratory należącego do NASA. Będzie miała ona charakter międzynarodowy – prócz Agencji uczestniczyć w mniej będą francuskie Centre National d\'Etudes Spatiales (CNES) i niemieckie Deutschen Zentrums fuer Luft- und Raumfahrt (DLR).

Lądownik będzie przenosił cztery zestawy instrumentów naukowych. Pierwszym z nich jest system geodezyjny do określenia osi obrotu planety. Drugim – zrobotyzowane ramię z dwoma kamerami przeznaczone do robót m.in. zamontowania i sterowania aparaturą do wierceń oraz obserwacji instrumentów naukowych. Za zestaw ten odpowiedzialne jest Jet Propulsion Laboratory. Z kolei CNES zbuduje, dostarczy i zamontuje w ramach europejskiego konsorcjum badawczego, system do pomiarów fal sejsmicznych wewnątrz skorupy Marsa. Wreszcie DLR zbuduje i zamontuje próbnik powierzchniowy odczytujący przepływy ciepła z wnętrza Czerwonej Planety. Badania potrwają dwa lata.

Aby zminimalizować ryzyko porażki NASA w konstrukcji lądownika oparła się na zmodyfikowanej konstrukcji lądownika Phoenix, który sprawdził się już w warunkach misji na Czerwonej Planecie w 2007 roku. Pozwoliło to także zachować kontrolę nad budżetem całej misji. Łączny jej koszt, w tym startu statku kosmicznego, bez samego kosztu rakiety nośnej i usług dodatkowych wynosi 425 mln USD w cenach 2010 roku.

InSight jest 12 misją w ramach programu Discovery, który został opracowany jeszcze w 1992 roku. Obejmuje on badania obiektów i planet systemie słonecznym, ze ściśle ustalonymi celami badawczymi. Dla InSight cele te zaproponowano w czerwcu 2010, zaś w maju 2011 znalazła się ona na krótkiej liście trzech misji do opracowania wstępnego programu i analiz badawczych. Dwie inne to badania komet oraz Tytana – księżyca Saturna. (PAP)

mmej/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024