Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.08.2021
PL EN
26.08.2012 aktualizacja 26.08.2012

Trwa unijny konkurs dotyczący międzynarodowego szkolenia doktorantów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trwa unijny konkurs, skierowany do instytucji zainteresowanych szkoleniem doktorantów we współpracy z międzynarodowymi partnerami. Konkurs o budżecie ponad 470 mln euro zostanie zamknięty 22 listopada - poinformował KPK Programów Badawczych UE.

Chodzi o konkurs na Sieci Szkolenia Początkowego (Marie Curie Initial Training Networks) w Programie Szczegółowym LUDZIE 7. Programu Ramowego UE. Mozna do niego zgłaszać projekty opracowane przez konsorcja skupiające przedstawicieli nauki i przemysłu z różnych krajów członkowskich UE lub z krajów stowarzyszonych.

Projekty mogą dotyczyć różnych dyscyplin naukowych - tematy badawcze określają sami partnerzy. Najważniejszym warunkiem jest uczestnictwo instytucji z sektora komercyjnego, która musi wystąpić przynajmniej w roli partnera stowarzyszonego (np. oferującego kursy czy szkolenia).

Projekty potrwają cztery lata. W tym czasie partnerzy z konsorcjum będą mogli zatrudniać i szkolić początkujących naukowców, organizować wspólne szkolenia, wymieniać pracowników, przygotowywać konferencje, szkoły letnie oraz otwarte warsztaty. Mogą też zatrudnić (na krótki okres) wybitnych uczonych w roli tzw. visiting researchers.

Ponieważ projekty mają poprawić perspektywy zawodowe naukowców, ich program musi obejmować szkolenia dodatkowe - np. w dziedzinie przedsiębiorczości, zarządzania projektami badawczymi, etyki, praw własności intelektualnej, pisania artykułów naukowych czy umiejętności prezentowania wyników badań.

Środki przyznane przez Komisję Europejską przeznaczone będą głównie na wynagrodzenia dla zatrudnionych naukowców, a także na szkolenia, spotkania naukowe i koordynacyjne, uczestnictwo młodych naukowców w międzynarodowych konferencjach oraz warsztatach i na zarządzanie.

Wnioski zostaną ocenione pod kątem jakości naukowej i technologicznej, planów szkoleniowych, realizacji i planowanych efektów.

Dzień informacyjny w sprawie konkursu zaplanowano na 5 września w Krajowym Punkcie Kontaktowym. KPK oferuje też konsultacje i możliwość przeglądania wniosków projektowych. Szczegółowe informacje nt. konkursu można znaleźć na stronie http://ec.europa.eu/research/participants/portal/page/people albo http://www.kpk.gov.pl/7pr/karieranaukowa/instytucja/index.html

Do tej pory odbyło się już pięć edycji tego konkursu. Po konkursach w latach 2007-2011 możliwość realizacji grantów otrzymało 47 polskich zespołów. Nie są jeszcze znane wyniki konkursu z 2012 r.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ula/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021