23.02.2020
PL EN
04.09.2012 aktualizacja 04.09.2012

MNiSW przyznało dotacje na infrastrukturę informatyczną

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 200 mln złotych przeznaczy w tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę i utrzymanie infrastruktury informatycznej. Z tej sumy prawie 144 mln złotych otrzyma Wirtualna Biblioteka Nauki - poinformowano na stronie resortu.

Istniejąca i stale rozwijana od 2010 roku Wirtualna Biblioteka Nauki (dostępna pod adresem www.wbn.edu.pl) umożliwia naukowcom i studentom bezpłatny dostęp do najważniejszych światowych baz danych i publikacji naukowych.

Wśród udostępnianych w ramach WBN publikacji są m.in. zasoby Web of Knowledge, w tym dostęp do indeksu cytowań Science Citation Index Expanded, ponad 1,3 tys. tytułów bazy Wiley-Blackwell, prawie 2 tysiące tytułów bazy Springer, zasoby Cambridge University Press czy Oxford University Press, a także elektroniczne wydania magazynów "Science" i "Nature".

Pozostałe fundusze z tegorocznej puli resortu nauki będą przeznaczone na utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych i dalszą rozbudowę infrastruktury informatycznej służącej nauce. To m.in. wydatki związane z rozwojem miejskich i lokalnych sieci komputerowych czy połączeń krajowych i międzynarodowych, a także utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych, np. centrów komputerowych, które znajdują się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020