Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.09.2012 aktualizacja 04.09.2012

Doktorantka zbada prawne aspekty wykorzystania biometrii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Polsce powszechnie wykorzystuje się zabezpieczenia biometryczne. Jednak mimo swoich zalet, technologia ta wzbudza duże kontrowersje natury etycznej i prawnej. Prawne i kryminalistyczne aspekty wykorzystania technologii biometrycznej bada Magdalena Tomaszewska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wyróżniona w programie stypendialnym „Doktoraty dla Mazowsza”.

Jak tłumaczy doktorantka, biometria to nauka zajmująca się badaniem zmienności cech w populacji organizmów żywych. Obecnie termin ten jest najczęściej używany na określenie technologii wykorzystującej urządzenia służące automatycznej identyfikacji osoby lub weryfikacji jej tożsamości.

W Polsce wykorzystuje się zabezpieczenia biometryczne zarówno w ramach sektora publicznego - wydawane są paszporty z dwiema cechami biometrycznymi, jak i prywatnego - bankomaty biometryczne, urządzenia do kontroli czasu pracy.

W założeniu ich twórców, wdrażanie identyfikatorów biometrycznych ma podnosić poziom bezpieczeństwa, a także usprawniać oraz zwiększać efektywność procesów identyfikacji oraz weryfikacji. Nie brakuje jednak kontrowersji.

„Konieczne stało się zwrócenie uwagi nie tylko na techniczną stronę funkcjonowania urządzeń biometrycznych, ale także na istniejące procedury prawne. Analiza obecnej sytuacji umożliwi wysunięcie propozycji stworzenia dla biometrii ram prawnych pozwalających na zachowanie równowagi pomiędzy podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa, a ochroną praw jednostki” – uważa Magdalena Tomaszewska.

„Doktoraty dla Mazowsza” to program stypendialno-szkoleniowy dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki regionu. Studiujący na kierunkach matematyczno-przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych laureaci konkursu otrzymują przez rok stypendia w kwocie do 3000 zł miesięcznie.

Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW (COME UW) realizuje już drugą edycję projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założeniem projektu jest zwiększenie transferu wiedzy do gospodarki oraz rozwinięcie powiązań sfery badawczo-rozwojowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a przedsiębiorcami w województwie mazowieckim.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej http://www.come.uw.edu.pl/stypendia/index.html

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024