30.11.2020
PL EN
11.09.2012 aktualizacja 11.09.2012

TP "Bocian" zachęca do wspólnego oglądania wylotu orlików

PAP © 2012 / Darek Delmanowicz PAP © 2012 / Darek Delmanowicz

Orliki krzykliwe w podróż do Afryki wylatują niezwykle sprawnie, opuszczając Polskę w zaledwie kilka dni. Ten moment chcą uchwycić miłośnicy przyrody z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. W sobotę 15 września organizują na Mazowszu zbiorowe oglądanie wylotu orlików.

Orliki krzykliwe opuszczają swoje tereny lęgowe w Polsce we wrześniu. „Ptak ten, podobnie, jak wiele innych gatunków, +znika+ dość szybko. Tak naprawdę główna część populacji zabiera się w podróż do Afryki w ciągu zaledwie kilku dni” – czytamy na stronie internetowej Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”.

Przyrodnicy zamierzają uchwycić moment, kiedy to orliki z północno-wschodniej Polski będą lecieć na południowy wschód nad obszarem powiatu łosickiego w województwie mazowieckim. W sobotę, 15 września, planują „obstawić” miejsca, gdzie można spodziewać się przelotu orlików. „Zamiar jest taki, aby w każdej spośród sześciu gmin powiatu zorganizować przynajmniej jeden punkt obserwacyjny” – informuje wiceprezes TP „Bocian” Marek Kowalski.

Choć celem akcji jest obserwacja orlika krzykliwego, to miłośnicy przyrody będą zwracali uwagę również na inne, przelatujące ptaki. „W miarę możliwości i umiejętności będziemy notować wszystko, co będzie przelatywać w zasięgu wzroku i słuchu obserwatorów na każdym punkcie” – zapewnia Kowalski.

W poprzednich czerech edycjach akcji przyrodnicy zaobserwowali w ten sposób m.in. błotniaki zbożowe, rybołowy, kobczyka, wczesnego myszołowa włochatego, duże stada sójek, późne bociany, stada żurawi. Informacje o zanotowanych gatunkach trafiają do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej.

Ekipy w poszczególnych punktach obserwacyjnych będą mogły rywalizować np. w liczbie zaobserwowanych gatunków, liczbie zanotowanych rzadkich gatunków czy dużych stad.

\"Nagród nie przewidujemy. Zadośćuczynieniem będzie możliwość obserwacji ptaków. Mam nadzieję, że niektórzy przekonają się, że ciekawe gatunki można zaobserwować w miejscu swojego zamieszkania, trzeba tylko więcej czasu i cierpliwości\" – wyjaśnia wiceprezes TP \"Bocian\".

Osoby, które chcą wziąć udział w akcji powinny zabrać m.in. klucz do oznaczania ptaków, lornetkę, aparat fotograficzny, płaszcz od deszczu. \"To, co bardzo istotne – rozkładane krzesełko! Momentami może być nudno, ale też może nie zabraknąć emocji, jeśli będzie intensywny przelot!” – zapewnia Kowalski.

Szczegółowe informacje dla osób, które chciałyby wziąć udział w akcji są dostępne na stronie: http://www.bocian.org.pl/artykuly/gdzie-zobaczyc-orliki

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020