24.10.2020
PL EN
14.09.2012 aktualizacja 14.09.2012

Wystawa storczyków w Ogrodzie Botanicznym UW

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kilkaset odmian i gatunków orchidei z całego świata zostanie zaprezentowanych w najbliższy weekend w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród nich pokazane zostaną nie tylko dobrze znane odmiany z rodzaju Phalaenopsis, ale także katleje pochodzące z Ameryki Południowej o kwiatach wielkości spodka pod filiżankę czy miniaturowe storczyki rosnące na korze.

„Storczyki są największą rodziną roślin kwiatowych, jaka występuje w przyrodzie. Większość rośnie w tropikach” - mówi Joanna Bogdanowicz z Ogrodu Botanicznego UW, kurator wystawy. Jej zdaniem wystawa jest doskonałą okazją dla osób, które do tej pory spotykały się głównie z popularnymi storczykami kupowanymi często w supermarketach, do poszerzenia wiedzy na temat tych roślin i zobaczenia ich ogromnej różnorodności.

Zaprezentowane zostaną różnorodne storczyki, m.in. z rodzaju Vanda. Niektóre z egzemplarzy, które będzie można zobaczyć na wystawie, mają wraz z korzeniami nawet 1,5 metra. „To rośliny, które w naturze zwisają z drzew. Mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, a korzenie są pokryte welamenem, czyli gąbczastą otoczką obumarłych komórek i wchłaniają wilgoć z powietrza - opowiada Joanna Bogdanowicz. - Będą prezentowane także miniaturki, które są wielkości paznokcia, a ich kwiaty są mniejsze niż łepek od szpilki. Pokazane będą również kwiaty, które pachną zarówno bardzo ładnie jak i mniej przyjemnie, ale też takie, które roztaczają aromat ciastek”.

Ciekawostką będzie również Vanilla planifolia - popularna wanilia, która wykorzystywana jest jako przyprawa. Poszczególne kwiaty tego storczyka pnącego kwitną tylko jeden dzień. „Choć obecnie w naszym ogrodzie roślina ta nie kwitnie, to jednak można zobaczyć spore jej okazy, ze zwisającymi korzeniami pokrytymi welamenem - mówi Bogdanowicz. - Za to właśnie kwitnie inny gatunek z kolekcji Ogrodu o bardzo interesujących, dużych i oryginalnych, mocno pachnących, zwisających kwiatostanach - Stanhopea graveolens”.

W domowych hodowlach najpopularniejszą odmianą storczyków jest Phalaenopsis. Tę długo kwitnącą roślinę można kupić w niemal każdym supermarkecie. Jednak i przy jej uprawie pojawiają się problemy. „Najczęściej popełnianym błędem jest sadzenie tych roślin w zwykłą ziemię, stosowaną do innych kwiatów doniczkowych. W naturalnych warunkach takie storczyki rosną na gałęziach, dlatego podłoże, na którym żyją musi być odpowiednio dobrane – mówi Joanna Bogdanowicz. My przygotowujemy specjalną, przewiewną mieszankę, w której znajduje się głównie kora”.

Jak mówi, przy uprawie storczyków z rodzaju Phalaenopsis pamiętać należy o tym, że lubią dużo światła, ale musi być ono rozproszone. Nie lubią one bezpośredniego, silnego słońca. Nie należy także dopuszczać, by korzenie były stale zanurzone w wodzie, a po podlewaniu by w kątach liści, przy łodydze znajdowała się woda. Storczyki lubią za to wilgoć w powietrzu. „Generalnie im więcej wiemy o tym, jak roślina rośnie w naturze, tym łatwiej jest zapewnić jej sprzyjające warunki w domu” - mówi Joanna Bogdanowicz.

Storczyki to jednak nie tylko rośliny domowe czy egzotyczne ciekawostki botaniczne. Rosną także w warunkach naturalnych w Polsce. Polskie storczyki są gatunkami gruntowymi, w przeciwieństwie do tych tropikalnych, które mogą zwisać z gałęzi. Ich typowym siedliskiem są wilgotne łąki. „Trzeba koniecznie pamiętać, że storczyki są objęte ścisłą ochroną gatunkową – nie wolno ich zrywać czy wykopywać” - mówi Joanna Bogdanowicz. Na polskich łąkach można spotkać takie gatunki storczyków jak: kukawka, drobnokwiatowy, cuchnący, purpurowy, błotny czy blady.

Na wystawie w Ogrodzie Botanicznym UW zaprezentowane zostaną storczyki pochodzące z kolekcji Ogrodu i z prywatnych kolekcji. Zwiedzający nie tylko będą mogli podziwiać orchidee, ale także porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się hodowlą tych kwiatów oraz kupić orchidee i akcesoria do ich uprawy.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w Ogrodzie Botanicznym UW w Alejach Ujazdowskich 4 w godzinach 10.00-18.00.

PAP – Nauka w Polsce

bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020