30.11.2020
PL EN
16.09.2012 aktualizacja 16.09.2012

Punktualne orliki krzykliwe odlatują do Afryki

PAP © 2012 / Darek Delmanowicz PAP © 2012 / Darek Delmanowicz

Gniazdujące na Podkarpaciu orliki krzykliwe odlatują w połowie września do Afryki. W polskiej części Karpat żyje ok. 400 par tych drapieżników - poinformował Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Obserwacją orlików zajmuję się od ponad 25 lat i muszę podkreślić ich niebywałą punktualność, związaną z odlotami i przylotami. Odloty zawsze rozpoczynają się w połowie września i trwają kilka dni, podobnie jest z powrotami - pierwsze orliki zawsze przylatują na początku kwietnia" - powiedział Stój.

Do miejsc zimowania lecą parami, często z potomstwem, które rodzice karmią jeszcze w trakcie wędrówki. Polskie orliki krzykliwe zimę spędzą na sawannach we wschodniej, centralnej i południowej Afryce.

Stój podkreślił, że w tym roku sukces lęgowy wniósł ponad 50 proc., czyli z ponad połowy gniazd, w których orliki przystąpiły do lęgu, wyleciały młode. "Tegoroczne lęgi były lepsze niż w roku ubiegłym" – zaznaczył ornitolog.

W Polsce żyje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych. "Zasiedlają głównie północno-wschodnią i południowo-wschodnią Polskę. Na Podkarpaciu bytują przede wszystkim w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach - Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim" – przypomniał Stój.

Największe europejskie zagęszczenie populacji orlika krzykliwego występuje w Beskidzie Niskim. Gniazduje tam nawet do 20 par na 100 km kw. powierzchni ogólnej. Ponad 60 proc. światowej populacji orlika gniazduje w Polsce, na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. W polskiej części Karpat gniazda zakłada głównie na jodłach, mniej więcej w połowie wysokości drzewa.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ hes

Copyright © Fundacja PAP 2020