09.08.2020
PL EN
24.09.2012 aktualizacja 24.09.2012

Rzymski grobowiec z malowidłami naściennymi na Półwyspie Peloponez w Grecji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Greccy archeolodzy poinformowali o odkryciu w środkowej Grecji dużego rzymskiego grobowca z III wieku, którego wnętrze zdobione jest barwnymi malowidłami – informuje serwis internetowy Past Horizons.

Odkrycia dokonano w styczniu 2012 roku w Koryncie, na Przesmyku Korynckim podczas wykopalisk poprzedzających budowę nowej autostrady łączącej miasta Korynt i Patras w północnej części Peloponezu.

Komora grobowa posiada wysokie sklepienie beczkowe, a jej wymiary wynoszą 2,4 metra długości i 2,3 metra szerokości.

W grobowcu pochodzącym z ok. III w. n.e. znajdują się dwa zdobione sarkofagi, z których jeden nie zachował się w dobrym stanie. Na drugim sarkofagu znajduje się malowidło przedstawiające postać młodej, pięknej kobiety, a wewnątrz odkryto dwie urny, z których jedna zawiera szczątki kobiety.

Barwne malowidła znajdują się także na ścianach grobowca. W dolnej części ścian namalowano wiszące girlandy i wieńce, a w górnej ich części - powyżej linii nisz umieszczonych w ścianach na szczątki kolejnych zmarłych – barwne łuki i pawie.

Jak poinformował Nikos Minos, dyrektor Działu Konserwacji Zabytków w Centralnej Radzie Archeologicznej Grecji, trwają przygotowania do przeniesienia odkrytego monumentalnego grobowca w całości z trasy autostrady do oddalonego o kilka kilometrów stanowiska archeologicznego Stary Korynt, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Korynt i świątyni Apollina z VI w. p.n.e.

Grobowiec po przeniesieniu i wykonaniu niezbędnych prac konserwacyjnych będzie mógł być udostępniony turystom zwiedzającym Korynt. (PAP)

jot/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020