25.09.2020
PL EN
25.09.2012 aktualizacja 25.09.2012

Tunel w Kostrzynie nad Odrą odkrywa swoje tajemnice

PAP © 2012 / Lech Muszyński PAP © 2012 / Lech Muszyński

Po pierwszej eksploracji tunelu na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) badacze stwierdzili, że był on wykorzystywany na przełomie XVII i XVIII wieku. Sugerują to przedmioty znalezione w tunelu oraz analiza materiałów użytych do jego budowy.

Nadal jednak nieznany jest wiek powstania tej budowli - powiedział PAP Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą.

„Początkowo myśleliśmy, że tunel może być związany z okresem średniowiecznym, cegła użyta do jego budowy przypomina bowiem gotycką. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy właśnie wówczas powstał, bo nie można wykluczyć, że do jego budowy użyto cegły rozbiórkowej" - wyjaśnił Socha.

Jako pierwsi do tunelu weszli członkowie Stowarzyszenia Perkun oraz Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca”. Ustalili, że długość tunelu wynosi 20,5 m, przy 1,8 metra szerokości i 3 m wysokości. Tunel ma także odnogę - mniejszy tunel zasypany w odległości około 5 m od połączenie z głównym tunelem. W obu znajduje się około 30 cm wody, miejscami zalega do pół metra mułu. Na dnie spoczywają drewniane bele i deski.

„Wydaje się, że pierwotnie wypełniały one wnęki, które zarejestrowano w bocznych ścianach. Niewykluczone, że w mule mogą zalegać również inne zabytki. Z tunelu wyciągnięto m.in. butelki, naczynia oraz ich fragmenty, które wstępnie można datować na XVII i XVIII wiek. Część z tych zabytków odnaleźliśmy w zasypisku, a część zalegała w mule” - tłumaczył Socha.

Dokładne oględziny tunelu potrwają kilka tygodni. Odkrywcy planują m.in. badania zaprawy murarskiej użytej do budowy tunelu i badania dendrochronologiczne desek i bali, co powinno pozwolić na w miarę precyzyjne określenie wieku tej budowli, a być może także jej funkcji.

Na tajemniczy tunel archeologowie natknęli się w czerwcu tego roku. Wówczas rozpoczęły się prace archeologiczne ruin zamku, który od XVI wieku znajdował się w obrębie twierdzy Kostrzyn. Podczas kolejnych miesięcy zespół odsłonił liczne obiekty architektoniczne, z różnych faz funkcjonowania zamku. Wśród nich: pozostałości wieży narożnej, relikty fundamentu zamkowego, a także fragment wspomnianego tunelu.

Rozpoczęcie budowy zamku kostrzyńskiego przypisuje się Joannitom. Warownię ukończyli i rozbudowali w XV wieku Krzyżacy. Prawdopodobnie budowla była otoczona z trzech stron fosą. W latach 1535-1537 zamek został przebudowany przez Jana Kostrzyńskiego, który uczynił z Kostrzyna twierdzę, otaczając najważniejsze budynki masywnymi murami i bastionami.

Zamek zyskał wówczas renesansowy charakter i był centrum administracyjnym Nowej Marchii. W późniejszych latach budowla podupadała, a po zniszczeniach z roku 1758 została odbudowana w 1770 r. Na przestrzeni lat zamek pełnił rolę więzienia, szpitala, garnizonu, a także muzeum. Po II wojnie światowej pozostały po nim jedynie piwnice.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ hes/

Copyright © Fundacja PAP 2020