Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
22.10.2012 aktualizacja 22.10.2012

Nagrody naukowe POLITYKI przyznane

PAP © 2012 / Jakub Kamiński PAP © 2012 / Jakub Kamiński

W redakcji tygodnika POLITYKA po raz 12. wręczono stypendia zdolnym młodym naukowcom. Główne nagrody - stypendia o wysokości 30 tys. zł - trafiły do czworga badaczy z warszawskich uczelni i jednego naukowca z Krakowa.

W kategorii nauk humanistycznych Nagrodę Naukową POLITYKI otrzymała dr hab. Katarzyna Marciniak z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jak poinformowano na stronie tygodnika POLITYKA, badaczka analizuje życie wielu starożytnych postaci – historycznych i mitologicznych – w kulturze kolejnych epok. Bada fenomen antyku jako lustra, w którym przeglądają się późniejsze czasy. Głównym przedmiotem jej badań jest twórczość Cycerona, który - choć kojarzony przede wszystkim z retoryką - pisał też wiersze. Jednak jako poeta został uznany za grafomana. Dr Marciniak próbuje mierzyć się z tym stereotypem.

W kategorii nauk społecznych nagrodę zdobył dr Jakub Growiec ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który jest również ekspertem ekonomicznym w Narodowym Banku Polskim. Badacz zajmuje się makroekonomią, zastanawia się m.in. nad tym, dlaczego jedne kraje rozwijają się szybciej od innych oraz skąd wynika różnica w ich aktualnym poziomie bogactwa.

W kategorii nauk o życiu Fundacja POLITYKI wyróżniła dr n. med. Magdalenę Winiarską z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Badaczka pracowała interakcjami między rytuksymabem - m.in. lekiem przeciwnowotworowym - oraz substancjami zmniejszającymi stężenie cholesterolu. Dr Winiarskiej udało się ustalić, że substancje zmniejszające w komórce stężenie cholesterolu znacząco osłabiają przeciwnowotworowe działanie rytuksymabu. Ostatnio zaangażowana jest także w projekt, którego celem jest opracowanie nowatorskiej metody produkcji całkowicie ludzkich przeciwciał monoklonalnych, które mogą znaleźć zastosowanie w terapii i diagnostyce wielu chorób, jak i w badaniach naukowych.

W naukach ścisłych wyróżniono dr. Grzegorza Bronę z Zakładu Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych UW. Uczony interesuje się Wszechświatem, starając się zapełnić luki w wiedzy o jego powstaniu i budowie. Uczestniczy w eksperymencie CMS w CERN. Wybrał tam grupę przygotowującą detektory w obszarze blisko rury akceleratora. Tworzył i przewodził dwóm podgrupom - definiował pomiary i koordynował ich przeprowadzenie, a następnie opracował spójną interpretację wyników. Obecnie dr Brona buduje zaplecze badawcze na UW.

Zwycięzcą w kategorii nauk technicznych okazał się dr hab. inż. Grzegorz Jacek Nalepa z Katedry Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badacz zajmuje się sztuczną inteligencją, a więc pracami nad tzw. systemami inteligentnymi, które m.in. wspomagają człowieka w podejmowaniu decyzji czy ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Badania w tym obszarze mogą mieć znaczenie np. w zarządzaniu przedsiębiorstwem za pomocą tak zwanych reguł i procesów biznesowych. Od pewnego czasu dr hab. Nalepa zajmuje się również metodami tzw. Ambient Intelligence, która dzięki urządzeniom mobilnym może wspierać nas w codziennych czynnościach. Jednym z systemów, nad którym pracuje jego zespół, jest wspomagający seniorów system typu Ambient Assisted Living.

Ponadto w konkursie Nagrodami Finałowymi o wartości 5 tys. zł wyróżniono 10 młodych uczonych: dr Monikę Bobako, dr Aleksandrę Sumorok, dr. Fabiana Welca, dr. Michała Bojanowskiego, dr Martę Lackowską-Madurowicz, dr. Piotra Sorokowskiego, dr. n. med. Wojciecha Błogowskiego, dr. Dawida Pinkowicza, dr. Bartosza Wilczyńskiego i dr hab. inż. Macieja Bogunia.

Dorobek kandydatów oceniała Kapituła I stopnia, złożona z kilkunastu wybitnych uczonych różnych specjalności i trójki dziennikarzy POLITYKI. Eksperci wybrali finalistów konkursu. Następnie Kapituła II stopnia, skupiająca szanowane osoby życia publicznego, wyłoniła z tej grupy pięciu laureatów.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.polityka.pl/opolityce/nagrodynaukowe

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024