06.07.2020
PL EN
15.11.2012 aktualizacja 15.11.2012

Odkrywcy.pl/Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Serwis Odkrywcy.pl należący do grupy wp.pl odwiedzany jest miesięcznie przez 5 mln użytkowników i ma 30 tys. fanów na Facebooku. Jest on jednym z cieszących się największym powodzeniem polskich portali poświęconych nauce.

Serwis Odkrywcy.pl kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Odkrywcy.pl informują o najważniejszych wydarzeniach naukowych z Polski i świata, niezwykłych odkryciach, przełomowych badaniach medycznych, zadziwiających mechanizmach przyrody, tajemnicach ludzkiego ciała, zwyczajach społeczeństw, początkach i historii życia na Ziemi czy o życiu w kosmosie. Jak przyznaje w rozmowie z PAP związana z witryną Monika Nimkiewicz, serwis działa po to, by popularyzować naukę, przybliżać użytkownikowi małe i duże odkrycia. "Stąd się wzięła jego nazwa" - mówi.

Nimkiewicz wyjaśnia, że dużą część treści publikowanych na stronie Odkrywcy.pl stanowią teksty autorskie, których miesięcznie publikowanych jest nawet ok. 100. Oprócz tego na stronie ukazują się również depesze agencyjne i teksty udostępniane w ramach partnerstwa.

Jak podają w zgłoszeniu przedstawiciele wp.pl, serwis notuje miesięcznie 5 mln odsłon i odwiedza go prawie 1,2 mln użytkowników. Z kolei profil serwisu na Facebooku liczy już ponad 30 tys. fanów. Jak informują przedstawiciele serwisu, to jeden z największych polskich profili na Facebooku stworzonych przez podmioty i redakcje serwisów poświęconych nauce. "W ramach grupy wp.pl możemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców" - wyjaśnia Nimkiewicz.

Serwis Odkrywcy.pl istnieje od ponad trzech lat. W pracy zespołu wykorzystywana jest wiedza ekspertów z Polski i ze świata, a portal współpracuje ze specjalistami m.in. z dziedziny biologii, fizyki czy historii.

Witryna omawia niemal wszystkie obszary naukowej aktywności człowieka i przekazuje informacje o najnowszych odkryciach, w sposób zrozumiały i interesujący także dla laików.

W serwisie Odkrywcy.pl ukazały się dotychczas wywiady z wybitnymi specjalistami i ekspertami z różnych dziedzin nauki. Wśród nich są m.in.: prof. Janusz Limon, zajmujący się genetyką kliniczną, endokrynolog prof. Krzysztof Łukaszuk, astronom prof. Edwin Wnuk czy biolog dr Wojciech Glac.

Serwis Odkrywcy.pl współpracuje z wieloma redakcjami pism i portali popularnonaukowych oraz instytucjami naukowymi, m.in. z siecią JuraParków, portalem Archeowiesci.pl, miesięcznikiem historycznym Odkrywca.pl, witryną Kosmonauta.net, stowarzyszeniem Salamandra czy Uniwersytetem Dziecięcym Unikids.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020