23.09.2020
PL EN
16.11.2012 aktualizacja 16.11.2012

Piąta edycja nagrody matematycznej im. Stefana Banacha

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ogłoszona została piąta edycja międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha, przyznawanej za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych. Wartość wyróżnienia wynosi 20 tys. zł.

Podobnie jak w ub. roku, w konkursie mogą brać udział doktoranci z Białorusi, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji, Ukrainy i Węgier.

„To już piąta edycja konkursu. Od początku dbaliśmy o wysoki standard i teraz możemy z pewnością powiedzieć, że nagroda okrzepła i wpisała się w krajobraz polskiej matematyki oraz zyskała uznanie zarówno w kraju, jak i za jego granicami” - ocenił w czwartek prof. Stefan Jackowski, prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Czwartą edycję nagrody wygrał w lipcu tego roku węgierski matematyk dr Andras Mathe, pracujący obecnie na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii. Zgłoszono do niej 14 rozpraw doktorskich z Polski, Węgier, Ukrainy i Finlandii.

Patron nagrody prof. Stefan Banach (1892-1945) jest twórcą analizy funkcjonalnej, dużego i ważnego w nowoczesnych zastosowaniach działu matematyki, który pomógł znaleźć równania stosowane do opisywania złożonych zjawisk przyrodniczych, w tym mechaniki kwantowej.

Od dzieciństwa wykazywał nieprzeciętne zdolności matematyczne i lingwistyczne. Nie ukończył jednak studiów wyższych. Jego talent odkrył prof. Hugo Steinhaus, dzięki któremu Stefan Banach w 1920 roku został asystentem na Politechnice Lwowskiej. W tym samym roku otrzymał doktorat na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W roku 1922 na tej uczelni habilitował się i został jej profesorem.

W 1924 roku wybrano go na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności, a w 1939 został prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Zmarł we Lwowie w sierpniu 1945 r. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

Nagroda została ustanowiona w 2008 r. przez firmę Ericpol, która jest jej fundatorem, i Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM).

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ ls/ gma/

Copyright © Fundacja PAP 2020