Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
22.11.2012 aktualizacja 22.11.2012

Trzech młodych naukowców w finale konkursu Research Excellence Awards

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trzech młodych badaczy znalazło się w finale konkursu Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards. Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodzeni zostaną również wybitni uczeni. W tym roku będą to prof. Grzegorz Wrochna i prof. Roman Dąbrowski.

Trójkę finalistów jury wybrało spośród 100 kandydatur wyróżniających się młodych naukowców do 30. roku życia. Laureata poznamy w czwartek wieczorem podczas gali, która odbędzie się w Warszawie.

Pierwszym z nominowanych jest dr Wojciech Błogowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Nominowany w kategorii „medycyna” bada mechanizmy biochemiczne odpowiedzialne za procesy uszkodzenia oraz regeneracji różnych tkanek i narządów w organizmie człowieka, zwłaszcza nerek.

„Chcemy się dowiedzieć dlaczego nerka u człowieka się nie regeneruje i czy istnieje +okno+, przez które lekarze mogą wejść z lekami, czy substancjami generowanymi w laboratoriach byśmy mogli tę tendencję zmienić” – powiedział dziennikarzom. „Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna biorąc pod uwagę, jak wielu ludzi obecnie cierpi z powodu niewydolności nerek i jak koszmarnie choroba obniża ich jakość życia” – dodał.

W kategorii „technologia” nominowano mgr inż. Karinę Kwapiszewską z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. „Wytwarzam miniaturowe urządzenia by zamknąć w nich komórki pobrane od pacjenta w trakcie biopsji. Chcemy by komórki w takim urządzeniu czuły się tak samo jak w organizmie pacjenta, by można było testować na nich leki i w ten sposób dobierać terapię indywidualną” – powiedziała w czwartek dziennikarzom.

Wyjaśniła, że to co znamy pod nazwą "nowotwór", to grupa bardzo wielu, różniących się między sobą chorób. „Dlatego warto wiedzieć z jaką chorobą mamy do czynienia i czy terapia danym lekiem będzie u pacjenta efektywna” – powiedziała.

Dr. Szymona Godlewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego nominowano w kategorii „fizyka”. Jego badania polegają na wytwarzaniu – często z precyzją atomową – nanostruktur i charakteryzowaniu ich budowy oraz właściwości.

Jak wyjaśnia opiekun naukowy młodego badacza prof. Marek Szymoński, do najważniejszych osiągnięć dr. Godlewskiego należy poznanie procesów prowadzących do organizacji struktur molekularnych na powierzchni tlenków metali.

Po raz pierwszy organizatorzy konkursu postanowili nagrodzić wybitnych polskich naukowców o międzynarodowej renomie.

Prof. Roman Dąbrowski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie otrzyma nagrodę SciVal Best Impact Award przeznaczoną dla badaczy z największą liczbą publikacji naukowych. Kierownik Zakładu Chemii na Wydziale Nowych Technologii jest najbardziej rozpoznawanym na świecie autorytetem w dziedzinie syntezy i charakteryzacji ciekłych kryształów. Przez wiele lat z jego patentów i prac korzystały laboratoria na całym świecie.

Nagrodę SciVal Best Connectivity Award – dla uczonego, który wykazał się efektywną współpracą z innymi naukowcami na poziomie międzynarodowym - przyznano dyrektorowi Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Grzegorzowi Wrochnie. Uczony ma ogromny wkład we współpracę polskich grup badawczych z setkami ośrodków na świecie skupionych na badaniach cząstek elementarnych w CERN.

„Eksperymenty takie jak w CERN planuje się i przygotowuje przez nawet 20 lat, przez zespoły liczące dziś aż 2-3 tys. naukowców. Niewiele więc tu miejsca na przypadek. Moje ulubione miejsce pracy to przedsięwzięcia, które mają małe prawdopodobieństwo sukcesu, ale dużą wagę. Uczestnicząc w projektowaniu eksperymentu CMS w CERN skupiłem się na tym, żeby aparatura nie +przegapiła+ jakichś egzotycznych zjawisk, nawet takich, o jakich fizykom teoretykom się nie śniło” – powiedział prof. Wrochna.

Od pięciu czterech lat konkurs Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards organizuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" i wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. - wydawca dostępnej przez internet bazy danych, zawierającej streszczenia artykułów i bibliografię z kilkunastu tysięcy czasopism naukowych poświęconych różnym dziedzinom nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021