21.07.2019
PL EN
06.12.2012 aktualizacja 06.12.2012

Rusza renowacja zabytkowego gmachu na siedzibę rektoratu UŁ

13,8 mln zł kosztować ma renowacja i termomodernizacja zabytkowego budynku dawnej Szkoły Zgromadzenia Kupców należącego do Uniwersytetu Łódzkiego. Za trzy lata do gmachu przy ul. Narutowicza w Łodzi ma zostać przeniesiony rektorat uczelni.

Przetarg na wykonanie prac remontowych i renowacyjnych, w tym związanych z termomodernizacją budynku wygrała firma Dekorum-Bud Kontrakty, która wcześniej remontowała m.in. Pałac Biedermanna także należący do UŁ. W środę umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele firmy i rektor uczelni prof. Włodzimierz Nykiel.

W ocenie rektora UŁ jest to ważne przedsięwzięcie dla miasta i regionu, a pochodzący z początku XX wieku gmach jest nie tylko piękny ze względu na swoją architekturę, ale nowatorską - na owe czasy - konstrukcję. Jako jeden z pierwszych na ziemiach polskich budynek posiadał żelbetowe stropy.

Prace mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu i zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, który obejmuje termomodernizację budynku m.in. wymianę dachu, więźby dachowej, okien czy drzwi ma zakończyć się w sierpniu przyszłego roku.

W drugim etapie renowacji poddana zostanie elewacja budynku, wyremontowane zostaną łazienki, winda i zabytkowe klatki schodowe. Prace nie przewidują na razie restauracji wnętrza znajdującej się w nim sali Senatu, naprawy ogrodzenia czy części parkingu.

Uczelnia posiada na razie środki na termomodernizację, która kosztować ma ponad 7,4 mln zł, z czego ponad 6,3 mln ze środków unijnych przekazał Urząd Marszałkowski; pozostała część pochodzić ma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Na drugi etap prac uczelnia chce pozyskać pieniądze m.in. od samorządu województwa, miasta, ministerstwa nauki czy ze sprzedaży niektórych budynków, z których wkrótce do nowoczesnego obiektu wyprowadzą się kierunki filologiczne.

Przedstawiciele uczelni podkreślają, że tempo prac uzależnione jest od środków finansowych. Ich zakończenie przewidziano na sierpień 2015 roku, ale jeżeli finanse pozwolą to prace mogą się zakończyć w grudniu 2014 roku. Pieczę nad całością prac sprawować ma Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W budynku pracować będzie ok. 230 osób, które przeprowadzą się z dotychczasowej siedziby rektoratu UŁ stojącej niemal naprzeciwko zabytkowego budynku. Zostanie ona przeznaczona dla wydziału studiów międzynarodowych i politologicznych.

Budynek dawnej Szkoły Zgromadzenia Kupców powstał w latach 1909-1911 według projektu Piotra Brukalskiego i Gustawa Landau-Gutentegera. Obiekt był nowoczesną konstrukcją na tamte czasy - posiadał żelbetowe stropy, instalację centralnego ogrzewania i wodociągi. Trzypiętrowy gmach o pow. ponad 6,4 tys. m. kw. zbudowano w stylu secesyjno-modernistycznym. Był to pierwszy budynek, który w 1945 roku został przekazany na własność Uniwersytetowi Łódzkiemu. Ostatnio mieścił się w nim wydział chemii.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ abe/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2019