Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
14.12.2012 aktualizacja 14.12.2012

Widowiskowe zdjęcie mgławicy na inaugurację nowego teleskopu VST

W Neapolu odbyła się uroczystość inauguracji nowego teleskopu, który pracuje w odległym o tysiące kilometrów Obserwatorium Paranal w Chile. Z tej okazji Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), które zarządza teleskopem, opublikowało widowiskowe zdjęcie Mgławicy Carina.

VST, czyli VLT Survey Telescope, to najnowszy teleskop w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Jego przeznaczeniem jest wykonywanie przeglądów nieba w zakresie światła widzialnego. Ma średnicę 2,6 metra i jest największym tego typu instrumentem na świecie dedykowanym wyłącznie przeglądom nieba w zakresie widzialnym.

Teleskop współpracuje z 268-megapikselową kamerą OmegaCAM. Parametry teleskopu i kamery zostały tak dobrane, aby wykonywanie map nieba było szybkie i jednocześnie z dobrą jakością rejestrowanych obrazów.

Projekt VST to joint venture pomiędzy Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) a włoskim obserwatorium INAF. Teleskop zaprojektowało i wybudowało INAF, we współpracy z włoskim przemysłem, natomiast ESO odpowiadało za budowę kopuły i prace na terenie Chile, będzie także zarządzać obiektem oraz archiwizować i dystrybuować dane z teleskopu.

Na inaugurację nowego teleskopu wybrano widowiskowe zdjęcie Mgławicy Carina, która znajduje się w obszarze gwiazdotwórczym w konstelacji Kila. Mgławica ta jest oddalona od Ziemi od 7500 lat świetlnych. Zawiera kilka spośród najjaśniejszych i najmasywniejszych znanych gwiazd.

Za widoczny na zdjęciu czerwony kolor odpowiada gaz wodorowy znajdujący się w mgławicy, który świeci pod wpływem intensywnego promieniowania ultrafioletowego od młodych gwiazd. Pozostałe kolory pochodzą od innych pierwiastków w gazie, widać także obłoki pyłu. Tuż nad centrum fotografii widoczna jest gwiazda Eta Carinae, która jest bardzo niestabilna i stanowi kandydatkę na wybuch supernowej.

Zdjęcie mgławicy było wykonane 5 czerwca 2012 roku. W jego uzyskaniu uczestniczył prezydent Chile, Sebastian Pinera z małżonką, którzy w tym dniu gościli w Obserwatorium ESO Paranal.

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021