Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
27.02.2013 aktualizacja 27.02.2013

Prekolumbijskie znaleziska w stolicy Meksyku

W stolicy Meksyku odkryto dwa groby z okresu XIV-XV wiek i liczne starsze artefakty – informuje serwis internetowy Art Daily.

Odkrycia dokonano podczas przygotowań do budowy nowego obiektu na terenie należącym do firmy farmaceutycznej, położonym na osiedlu Granada w dzielnicy Miguel Hidalgo, w północno-zachodniej części Dystryktu Federalnego obejmującego miasto Meksyk – stolicę kraju.

Po wykopaniu na stanowisku rowu o szerokości 1 metra, długości 10 metrów i głębokości 2 metrów okazało się, że w ziemi znajdują się rozmaite pradawne przedmioty.

Wezwani na miejsce archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) po przeprowadzeniu badań ceramicznych przedmiotów ustalili, że na stanowisku znajdują się ślady ludzkiej obecności począwszy od okresu preklasycznego (ok. 1200-400 r. p.n.e.) do okresu późnego postklasycznego (ok. 1350-1519 r.) w historii Mezoameryki.

Wśród znalezisk znalazły się liczne fragmenty dzbanów, garnków i misek, z których wiele wykonano z użyciem czerwonego pigmentu, a także ceramiczne figurki przedstawiające domowe bóstwa opiekuńcze, wojowników i zwierzęta, a także bogów – jak w przypadku figurki Ehecatla-Quetzalcoatla – azteckiego boga wiatru.

Naukowcy odkryli też na stanowisku pochówek z ok. XIV-XV wieku, zawierający szczątki dwóch dorosłych osób, kobiety w wieku ok. 20 lat i mężczyzny w wieku ok. 40-45 lat, które zostaną szczegółowo zbadane w warunkach laboratoryjnych. (PAP)

jot/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024