Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.08.2021
PL EN
02.03.2013 aktualizacja 02.03.2013

Polska Akademia Nauk przyznała Medale im. Tadeusza Kotarbińskiego

Agnieszka Holland, prof. Ryszard Tadeusiewicz i dr hab. Herbert Wirth to tegoroczni laureaci Medalu im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawanego przez Polską Akademię Nauk. Prestiżowe wyróżnienia przyznano po raz jedenasty.

Medal jest przyznawany corocznie osobom i instytucjom z kraju i zagranicy, które "przyczyniły się do postępu nauk organizacji i zarządzania". Wyróżnienia wręczono w piątek w podwarszawskiej Jabłonnie.

Jeden z tegorocznych medali trafił do reżyser Agnieszki Holland. „Światowej sławy reżyser filmowa i teatralna jest jedną z czołowych postaci światowej sztuki filmowej” – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Na przełomie lat 70. i 80. Holland tworzyła filmy zaliczane do nurtu kina moralnego niepokoju. Od lat 80., po wyjeździe z Polski, realizowała filmy za granicą - w Niemczech, Francji i USA. W jej filmach występowali m.in. Leonardo DiCaprio, Christopher Lambert, Ed Harris, Maggie Smith, Jennifer Jason Leigh, Diane Kruger.

Drugim nagrodzonym jest profesor Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisław Staszica w Krakowie. Medal otrzymał m.in. za zainicjowanie i rozwój badań na temat zastosowań sztucznej inteligencji w systemach komputerowego wspomagania prac związanych z organizacją i zarządzaniem.

Były rektor AGH jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej myśli z zakresu badań naukowych i kształcenia w zakresie informatyki ekonomicznej. Jego specjalnością naukową jest automatyka i robotyka, w tym przede wszystkim systemy wizyjne robotów przemysłowych, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, a także komputerowe automatyczne rozpoznanie i rozumienie obrazów medycznych oraz sztuczna inteligencja i sieci neuronowe.

Zdobywcą trzeciego Medalu jest prezes KGHM dr hab. Herbert Wirth. „Sławi myśl profesora Tadeusza Kotarbińskiego oraz dokonania polskiej nauki w zarządzaniu. Wybitny menedżer oraz fachowiec-geolog przyczynił się do dobrej opinii prowadzonego przedsiębiorstwa KGHM Polska Miedź SA - firmy o wielkich tradycjach, bogatym doświadczeniu i doniosłych osiągnięciach” – uzasadniają przyznający nagrodę.

Medal im. Tadeusza Kotarbińskiego Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk ustanowił w 1997 roku. Dotychczasowi laureaci to m.in. Andrzej Wajda, prof. Andrzej Koźmiński, Krzysztof Penderecki, prof. Zbigniew Religa. Pierwszymi laureatami Medalu T. Kotarbińskiego byli Bill Gates i Jerzy Giedroyć, któremu nagrodę przyznano pośmiertnie.

Patron medalu - prof. Tadeusz Kotarbiński - jeden z czołowych polskich filozofów, logików i etyków, był pionierem i współtwórcą ogólnej teorii sprawnego działania zwanej prakseologią.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021