11.07.2020
PL EN
12.03.2013 aktualizacja 12.03.2013

W Senacie otwarto wystawę „Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą”

Od 6 do 20 marca w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej gości wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (MPPP).

Jej uroczystego otwarcia dokonał marszałek senatu Bogdan Borusewicz w towarzystwie prymasa Polski Józef Kowalczyka, który objął ekspozycję honorowym patronatem. W uroczystości udział wzięli senatorowie i posłowie oraz władze samorządowe – poinformowała PAP Magda Robaszkiewicz, rzecznik prasowa MPPP.

Ekspozycja ma zapoznać zwiedzających z okresem powstawania państwa polskiego, ze szczególnym wyeksponowaniem znaczenia i roli Gniezna w początkach i pierwszych wiekach państwowości i Kościoła w Polsce. Merytoryczna zawartość wystawy opiera się na wynikach najnowszych badań archeologicznych i historiograficznych.

"Przygotowane teksty wraz z zestawem specjalnie dobranych ilustracji oraz kopie wybranych zabytków przenoszą widza do grodu gnieźnieńskiego w okresie wczesnopiastowskim. Na ilustracje zawarte na planszach składają się mapki, fotografie unikatowych zabytków i rekonstrukcje rysunkowe obiektów czy zdarzeń historycznych" – wyjaśnia Magda Robaszkiewicz.

Dodatkową atrakcją wystawy jest prezentacja wiernej kopii słynnych Drzwi Gnieźnieńskich w naturalnej wielkości (skala 1:1) wraz ze specjalnym komentarzem ilustracyjno-opisowym na jednej z plansz, omawiającym znaczenie ikonograficzne wszystkich przedstawień na zabytku. W trakcie otwarcia wystawy zaprezentowano również zespół kilkunastu cennych zabytków.

"Ekspozycję mogą zobaczyć nie tylko senatorowie i posłowie, ale również wszyscy, którzy odwiedzają gmach - wycieczki szkolne, delegacje z Polski i zagranicy" – dodaje Robaszkiewicz.

Inicjatorem powstania wystawy jest senator Piotr Gruszczyński, natomiast jej autorami są Tomasz Janiak i Gerard Radecki – dyrektor MPPP. Projekt graficzny oraz ilustracje wykonał Jarosław Gryguć. Wszystkie plansze prezentowane na wystawie są dostępne na stronie internetowej MPPP: http://mppp.pl/2013/2013_senat_plansze.pdf

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020